| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Majoritatea locurilor in IT iti cer facultate?
Daca te pricepi in ceea ce faci (ex:sti java, c/c++, etc) si nu ai facultatela (diploma aia idioata)... Nu o sa te angajeze?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde.
Diploma aia idioata este o prima certificare ca stii ceva.
Daca CV ul tau e la fel ca a unui care are diploma aia idioata o firma mare il va chema pe ala inaintea ta la interviu.

Plus marile firme sigur vor opta mereu pentru oameni cu diploma aia idioata pentru ca diploma aia idioata iti aduce scutiri de impozite lucru benefic pentru tine si pentru anagajator.

Nu zic acum ca nu te angajeaza nimeni fara diploma, dar va fi mereu un punct in plus diploma.

Si nu toata lumea e autodidacta, unii doar cred ca sunt, in realitate la multi se produce o varza din invatatul singur de pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti obtine certificate precum ECDL recunoscut international si poti face cursuri daca nu vrei sa optezi pentru o facultate. Presupun ca te-ar ajuta si ai fi angajat dar cel mai bine o facultate atesta munca si priceperea, diploma respectiva e menita sa reflecte anii tai de munca iar angajatorii vor fi mai convinsi de tine

| Ineys a răspuns:

Nu ai diploma aia, esti necalificat. As simple as that. Chiar daca esti genial, vei avea salariu mic odata ce esti necalificat.

De obicei, facultatile astea de informatica nu te invata un limbaj de programare si nu te fac ace in unul.
Degeaba faci tu la facultate 3-4 ani de C++, pentru ca... esti varza pe langa unu care a lucrat 3-4 ani in C++ intr-o firma.

Facultatea te invata sa inveti un limbaj de programare. In nici o firma de IT nu se foloseste doar C/C++/Java. Un programator vede limbajele de programare ca pe niste unelte. Depinde ce stii sa faci cu ele si asta diferentiaza programatorii.

Ca sa-ti dau un exemplu concret, Matlab ( TargetLink mai precis ) este un soft dragut cu bloculete. Desenezi niste forme pe acolo, tragi niste linii si ai creat un algoritm. Asta genereaza cod C care mai apoi trebuie verificat si debugat.
Tu practic nu scrii cod efectiv in C, dar trebuie sa stii C ca sa vezi daca programul a generat codul corect... intelegi ce vreau sa zic?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ecdl e pentri secretare nu pentru programatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, ai dreptate...

| FaraNume1245 a răspuns:

Facultatea îți obține în general un interviu. Restul ține de tine.