| OnlyDga a întrebat:

Salut. Medicina Militară. Ce și cum se mănâncă această profesie în perioada noastră? Am mai citit pe forumuri,am văzut pe yt video-uri, și pe TPU mai sunt din anii trecuți întrebări. Mno, orice părere aveti, legata de subiectul acesta m-ar ajuta si aici e locul să discutăm, mulțumesc!

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti medic, dar gradat in armata. In caz de razboi, ai cam supt cariciul. In caz de pace, cam freci maciuca. Vezi ca sunt destule povesti si clipuri din Ucraina cu chestiile pe care le fac medicii aia. Si care medici de multe ori se mai intampla sa si moara, pentru ca adesea sunt in prima linie cu trupele.

| OnlyDga explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea mă ajuta cu nimic ce mi ai spus tu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnlyDga):

Atunci intreaba punctual, exact, ce vrei sa stii. Ca medic militar poti fi detasat intr-o unitate direct sau sa lucrezi intr-un spital militar. In ambele cazuri, schema e ca in caz de razboi esti implicat direct din secunda 1.

| OnlyDga explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,lucruri care îmi sunt deja cunoscute. Dar nu mă gândesc la ce îi mai rau, adică un război că poate ne fereste domnu. Nu știu. Dacă pleci dintr o familie mai neinstarita merita? Știu că ai ceva avantaje, dar nu le știu chiar pe toate. Dacă vrei fă mi o diferențiere între cea generală și militara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnlyDga):

As zice sa mergi pe generala. Lasind ideea cu razboiul, iti dau o chestie imbatabila: ca medic civil, poti sa te duci la n-spe clinici private sa iti iei ore/operatii acolo. Ca militar, trebuie sa fii mereu la ordin si nici nu te lasa sa lucrezi suplimentar, din ce stiu eu. Gindeste-te asa - esti medic civil, directorul daca iti zice sa te duci la un spital din Sighetul Marmatiei cu tot cu catel-purcel si sa lucrezi acolo 2 ani, poti sa il bagi in ma-sa si sa iti vezi de ale tale, ca medic civil ai n-spe mii de optiuni. Ca militar, daca la 2 noaptea te suna superiorul si iti zice ca la 6 dimineata ai avion pana un Burundi, unde o sa stai 6 luni, nu ai voie sa comentezi.

| OnlyDga explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai da, ești sub comanda. Dar asta nu înseamnă neapărat că o să te sune la 2 noaptea. Și mă gândesc totuși că ai fi solicitat intr adevăr doar în cazul,doamne fereste al unui război real,evident.Dar eu nu ma gândesc la asta, bat in lemn. Orice cadru militar ar fi solicitat în cazul ăsta. Tata îmi spunea că în caz de un adevărat război până și pe ei i ar chema. Taica miu o avut o avut o funcție tot pe sanitar sau ceva de genul din armata nu știu sigur. Evident că erau alte vremuri, dar se ocupă cumva pe partea medicala, oferea medicamente, etc. Nu știu exact funcțiile. Eu m-am gândit la partea financiară. Adică s multe examene și probe dar daca intri. Ai cămin asigurat, mese pe zi, și o stabilitate oarecum a job ului. Ceea ce pentru cineva ca mine care e departe și d e tg mureș și de București ar face mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce și cum se mănâncă această profesie în perioada noastră.
Nu se mănâncă. Este medicina necesară pe frontul de luptă. Cum e pe front, vezi în Ucraina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnlyDga):

"Dar asta nu înseamnă neapărat că o să te sune la 2 noaptea." Nu, inseamna ca TOT TIMPUL tu trebuie SA FII PREGATIT pentru eventualitatea asta. Daca faci medicina, gindeste-te doar SA FII BUN. Eu zic ca in civilie ai potential mult mai mare de crestere. Nu uita ca armata e institutie a statului roman, iar acolo e pupincurism si sclavie cit cuprinde cam ca in multe alte parti. Deci... daca te respecti un pic si nu esti lingau, ti-as recomanda sa tragi tare ca si civil.

| OnlyDga explică (pentru GabiDumitrescu):

Frate,vb cam vulgar. Adica eu înțeleg unde bati, dar esti puțin hater militarie sau nu știe așa mi se pare. În fine mno, mersi fain. Daca te respecți puțin și nu ești lingău să tragi tare ca civil? Pe bune? E o haină militară până la urmă. Lingai câți sunt și prin spitalele civile.oho. Nu este un argument plauzibil. Da ma rog, e ok., mersi de părere.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnlyDga):

Nu sunt deloc hater militarie. Uita-te la Ucraina acum. Uita-te la Ucraina in 2014. Noi, cu putine exceptii, si alea multumita apartenentei la NATO, sintem tot pe acolo. Legat de civilie, eu ma refer in special la posibilitatea de a face performanta la privat, de a iti deschide tu un cabinet/clinica. Daca vrei sa ajungi un medic mediocru sau sa dai tot ce ai mai bun din tine, sa lasi in urma ceva, asta tu stii cel mai bine. Eu iti zic cum vad eu problema si nu, nu vorbesc deloc vulgar. Am apropiati care mi-au cerut parerea si erau in pozitii similare cu a ta, le-am zis ca pana la urma e viata lor, sa incerce, nu e bai, si dupa cateva saptamini/luni/ani mi-au dat dreptate.
Intr-un final e alegerea ta. Important e sa fii pregatit pentru ce te-ar putea astepta in ambele scenarii si sa te gindesti mai ales ce exit route ai in scenariul cel mai nasol ca militar si cel mai nasol ca si civil. A, da, si ce umilinte ai putea fi nevoit sa suporti ca civil, ca militar, si cum ai putea sa scapi dintr-o situatie in care toti au pile pe acolo si tu ramii ultimul prost care primeste garzile cele mai nasoale, taskurile cele mai grele, samd.

Poate fi bine in armata? Desigur, poate fi MINUNAT. Poate fi bine intr-un spital de stat? Desigur, MINUNAT. Poate fi de cosmar in ambele? Da, insa cu mentiunea ca e mai usor de iesit din cosmarul civil. Cam asta ar fi rezumatul.

| OnlyDga explică (pentru GabiDumitrescu):

Mno, ești poate mai din topor. Poate că în general e crudul adevăr. Dar mai cunosc și eu prieteni de prin liceu, și din familii modeste, de la sat pe la academie militară terestră, aviatică, etc. Tocmai pentru că armata îți ofera anumite beneficii pe parcursul studiilor. Mno si aici tot la fel merg lucrurile? Sau numa medicina e problema din ce spui tu. Sunt copii care au învățat foarte bine și au intrat cu rezultate f bune pe merit. Dar la fel de bine cunosc chiar un apropiat cu pile. Dar care în momentul de față nu ajuns prea departe. Bine, nu cunosc f mulți copii cu rezultate extraordinare, nici nu da oricine pentru armata. Habar n am. Zi mi un domeniu unde nu s lingai. Mna nu știu, mie îmi place mult anatomia. Iar partea militară m-am gândit că oferă o siguranta. Si mna anul viitor fac 22 de ani. Mă gândeam să nu mi treacă viața așa ampulea pe lângă mine. Să fac ceva important cu viața mea. Și minte am, mă duce bibilica, e păcat să nu incerc ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnlyDga):

Maseur, poftim. Practici unde vrei, cand vrei, cit vrei. Daca esti bun, rupi. Civilia mi se pare mult mai flexibila si cu posibilitate de crestere pe termen lung decat armata.

| Nirvanaaa a răspuns:

Uh, complicat.
Partea buna: ai școlarizare gratuită, practic ești pe regim bugetat, finanțează MAPN, nu e ca la civil de se recalculează taxa buget in fiecare an, ai grad de militar.
Partea proasta: pe timp de pace ai opțiuni limitate, nu știu cum e cu practica in străinătate, nu poți profesa in afara decât dacă le plătești toți anii de studiu parca( dar trebuie sa treacă și nu știu câți ani) și ai arii de specializare mai limitate decât la medicina civilă.