| HTH a întrebat:

Mi-am facut recent cont pe Glassdoor si nu reusesc sa gasesc nicio informatie privitoare la salariile din orasul in care locuiesc (pentru posturile ce ma intereseaza). Are cineva o explicatie? Firme precum Emerson, Bosch (de renume), nu au niciun review salarial.

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde in ce tara esti. Lumea nu zice nimic si nu apare dar in GB cauti pe indeed si apar recenzii

| HTH explică (pentru mgtow):

Am incercat sa accesez site-ul ca si cum as fi din america (am folosit extensia de la chrome numita HOLA) si la fel, nu apare nimic pentru firmele din Romania. Oare sunt romanii prea fricosi, sau le filtreaza ei? laughing

| mgtow a răspuns (pentru HTH):

Numai in gb am vazut opinii de salarii si cum merg firmele, in rest nu le pasa sa dea cu parerea in alte tari.

| Violleta2022 a răspuns:

Salariile sunt secrete de foarte multi ani, indiferent ca-i companie romaneasca sau straina.
Dreptul la confidentialitate este deja respectat.
Acum, poti afla ce salariu poti avea intr-o anumita poztie la Emerson de exemplu, numai daca mergi la ei la un interviu de job.
Salariile sunt cunoscute de salariat, de directorul companiei si de contabilul care plateste salariile, in rest, sunt secrete.
Evident ca le stiu si cei de la camera de munca, care primesc lunar statele de plata si impozitele aferente, adr au obligatia sa nu divulge asemeena informatie, ca-i secretd e serviciu si pot avea neplaceri cu legea.
Review-rile salariale NU se fac publice! Sun confidentiala si sunt cunsocute de: seful care afce review-ul, angajatul si directoruld e resurse umane.
Evident, contabilul care pregateste salariul este informat sa mareasca salariul in urma unui review salarial, sau a unui bunos.

| HTH explică (pentru Violleta2022):

Ei uite ca nu-s' de-acord. Din experienta iti spun: toti te intreaba ce suma vrei, nu iti spun cat iti pot oferi. Pe mine asta ma intereseaza. range-ul. Intre cat si cat e salariul pe postul respectiv. Practic, asta auzisem ca gasesc pe Glassdoor.

| HTH explică (pentru CristinaRRk):

Multumesc frumos! Nu stiam ca exista asa ceva!