| anonim_4396 a întrebat:

Momentan sunt angajat in cadrul unei firme ce comercializeaza produse de bricolaj.Detin postul de consultant vanzari.Natura muncii mele obliga la manipularea marfii cu stivuitorul (moto, electro). Problema este ca deocamdata nu detin permisul XCIR pentru astfel de utilaje.Dar in domeniul meu, daca nu te sui pe stivuitor nu faci vanzare.Stiu sa-l operez, am aprobarea superiorilor.Intrebarea mea este urmatoarea : Pe langa sanctiunile care se pot aplica in cazul unui accident, daca ma inscriu la curs in vederea obtinerii permisului XCIR, odata absolvit, mi se va schimba incadrarea in contract in sensul de a-mi marii salariul? Sau raman cu banii pe curs dati si cu posibilitatea de a ma lauda doar ca detin XCIR? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poate cursul ti-l va plati firma.Salariul va fi acelasi.Doar daca patronul este baiat bun si vrea sa iti mai aduge ceva.

4 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru darrio2007):

Da, cursul este platit in proportie de 70%.Sa inteleg ca nu exista vreo incadrare in codul muncii unde stipuleaza clar ca detinatorii de XCIR care indeplinesc toate conditiile primesc un plus la venit?

| darrio2007 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Poate incadrare ar fi dar cati patroni respecta aceasta incadrare? Sau altele?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru darrio2007):

Mda, ai dreptate...Multumesc frumos pentru raspunsuri!

| darrio2007 a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Pentru putin.Nu stiu in ce masura te-a ajutat raspunsul meu dar multumesc si eu.