| MGica a întrebat:

Salut, numele meu este Gica iar astazi m-am gandit sa va pun o intrebare celor care stiti despre aceste lucruri pe care vi le voi spune mai jos.

In primul rand, ma numesc Gica si am 15 ani. Am inceput in ultimul timp sa ma gandesc la ceea ce vreau sa fac cand voi creste, si am 2 variante de ales, iar momentan ma inclin pe una mai buna, zic eu.
O varianta ar fi sofer pe tir, cea secundara, deoarece imi place foarte mult condusul. Nu se castiga rau, si planuiesc sa mai lucrez cu cineva ca in scurt timp, 4-5 ani sa incepem sa facem o firma proprie. Bun, asta ar fi job-ul secundar.
Ca si pe prim plan, ma gandesc la trupele speciale romane, D.I.A.S(Departamentul pentru interventii si actiuni speciale).
Cei care stiu despre ce vorbesc, as vrea sa primesc informatii cu argumente ca atare, nu am nevoie de copy-paste de pe internet, d-astea pot face si eu. De curand am inceput sa fac sport intens, peste 2 ore de antrenament cu alergat cu tot. Alerg in jur de 400 M, e putin, stiu. Dar, ca si inceput, e ceva bun. Pe zi ce trece, exercitiile devin tot mai intense, pana la un prag in care consider eu ca este suficient la momentul actual. Avand 15 ani, 1, 75 m, am timp suficient sa fac conditia fizica si un corp bine lucrat. Dar, aici intervine problema. De ce este necesar sa faci parte din aceste trupe speciale, si... bineinteles, cum este viata acolo, salariul, si asa mai departe. In principiu, nici nu m-as duce daca ar fi un salariul cam de tot rasul, dar iubesc astfel de lucruri. Seaman mult pe tatal meu care si el a fost in armata, in misiuni din afara tarii. As vrea sa stiu cum este viata asta de membru D.I.A.S, deoarece ma fascineaza foarte mult acest capitol. Ce note sunt necesare(daca sunt), BAC-ul, si asa mai departe, daca trebuie urmata o facultate si asa mai departe.
ATENTIE, nu vreau copy-paste, am mai spus!
Copy-paste pot da si eu. Am mai citit pe internet cate ceva, cica trebuie sa fii politist inainte de astea. Totusi, ce fel de politist? In ce domeniu de activitate, ca-s multe?
Vreau informatii cat mai concrete de la oameni cu capu' pe umeri care stiu ce fac si stiu ce vorbesc. Cel mai bun raspuns primeste FUNDA.

PS: Am citit undeva ca denumirile actuale pentru trupele speciale romane s-au schimbat, daca e adevarat, cineva sa-mi spuna si numele actual pentru trupe.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Sfatul meu este NU! Orienteaza-te catre o cariera militara, cel mai bine aviatie sau marina fiindca salariul este mai mare decat in Politie.
Acum daca tot insisti sa afli cum e la " mascati ", un amic din liceu a lucrat acolo acum cativa. Da, trebuie sa fii in primul rand politist si vei intra la trupele speciale din inspectoratul de politie de care apartii... " daca se elibereaza un loc ". In limba romana sper ca stii ce inseamna asta, se traduce ca trebuie sa ai niste pile, cel putin asa a fost pentru fostul meu coleg! Daca iti place ideea ca toata viata sa ai de-a face numai cu borfasi si jeguri umane, baga-te in Politie. Mai vreau sa te avertizez asupra unui lucru, si sa nu razi si sa ma consideri paranoic! Vezi sa nu se schimbe radical situatia infractionala in Romania si sa nu te trezesti peste 10 15 ani ca meseria pe care ti-ai ales-o este printre cele mai periculoase! Deocamdata infractorii romani sunt destul de prietenosi, sa zicem asa, cu politia dar ar trebui sa stii ca in tarile din Vest situatia e exact inversa, hotii si talharii sunt inarmati si trag in politisti.

15 răspunsuri:
| alexandru0sorin a răspuns:

Ok man uite un sfat util: nu te mai lungi atat de mult cand pui o intrebare. jumatate din ce-ai scris nu e necesar pentru transmiterea informatiei si e, in ochii mei, pierdere de vreme. e important sa fi succint.

| MGica explică (pentru alexandru0sorin):

In fine, am scris cam tot ce trebuia acolo doar c-am scris mai mult deoarece voaim sa dezbatem impreuna pe larg acest subiect. Oricum, multumesc pentru sfat.

| MGica explică (pentru pufulescu):

De fapt, ma inclin catre o astfel de cariera doar pentru simpul fapt ca-mi place actiunea, adrenalina si pericolul. Vad ca stii despre ce e vorba, asa ca as dori sa te intreb cam ce salarii sunt la mascati in comparatie cu marina? Aviatie nu-mi place si nu ma intereseaza, insa, un loc in armata m-ar interesa. Pentru a ajunge in marina, ce trebuie sa urmezi? Liceu/facultate, daca este necesar, si cum se ajunge acolo( ce criterii sunt, s.a.m.d). Si, cu ce te ocupi in marina? Din cate am inteles, e altcumva, mult mai ridicat si mai intens acolo decat la mascati, fiind armata, logic. Nu vreau sa par prost, dar nu sunt familiarizat cu astfel de lucruri iar tu pari a fi. Mersi mult de raspuns, ma bazez pe tine sa ma lamuresti! Inca o data, multumesc!

| pufulescu a răspuns (pentru MGica):

Ups! Sa stii ca nu sunt militar de meserie, am incercat mai demult sa intru la Academia Fortelor Terestre la Sibiu dar am picat din cauza trigonometriei la examen. Nu o sa te mint, nu stiu cifre! Dar sigur 1000 % salariul unui ofiter de marina este cel putin triplu fata de al unui politist de la mascati. Gandeste-te numai la grad, cei de la mascati sunt subofiteri deci salariul e incomparabil mai mic. Nu stiu ce sa te sfatuiesc in legatura cu liceul! Insa daca te hotarasti spre o cariera militara bine este sa o iei de la inceput si sa dai la un liceu militar. Lasa putin salariul la o parte cand te gandesti la cariera, nu are rost sa discutam fiindca oricum e mai mare cel al unui ofiter de marina decat al unui politist. Cunosc doua persoane cu cariera militara in spate si pot sa iti spun ca cu putin noroc ai sa ajungi la sumele castigate de aceia. O ruda este capitan de vas acum, absolvent de marina militara dar pensionat din armata si la 50 si ceva de ani, in functie de armator, castiga la un voiaj de 3 luni si peste 5000 de euro. Bun nu?
Dar tu ai 8 ani de scoala cel putin pana a ajunge sa lucrezi efectiv. Cauta pe net exact ce se cere la examenele de admitere la liceu militar, la academie militara, la academia de politie. Eu pot sa iti trimit linkuri, dar tu trebuie sa te gandesti ce vrei sa faci si cunoscandu-ti posibilitatile sa alegi unde dai examene :
https://www.anmb.ro/ro/files/admitere/admitere.html
http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/subiecte/subiecte.html
La faza cu liceu militar nu ma bag, nu stiu din ce zona a tarii esti si care iti este mai aproape.

| MGica explică (pentru pufulescu):

Nu trebuie sa lucrezi acolo sa stii despre ce e vorba, din cate vad.
Fortele navale, dupa mine, nu ma pasioneaza asa mult. Imi place pe uscat, nu mereu pe apa si pe apa. Despre fortele terestre ce informatii poti sa-mi dai? In comparatie cu marina, salariile sunt la fel, nu? Cel putin asa ar trebui sa fie. In legatura cu testele fizice date la fortele terestre, ai niste informatii sa-mi dai si mie? As fi curios cam ce conditii sunt acolo cand vine vorba de fizic, sa stiu cam cu ce as putea face ca sa ma pregatesc cat mai bine. As dori informatii cat mai multe cu privire la fortele terestre, cele navale, am mai zis, nu ma intereseaza asa mult deoarece nu-mi place pe apa. Sunt din Bihor.

| pufulescu a răspuns (pentru MGica):

Nu am informatii exacte despre salariile de la fortele terestre. Cred insa ca sunt mai mici fiindca nu au atatea sporuri.
Siteul Academiei din Sibiu este acesta http://www.armyacademy.ro/
Dai clic pe coloana din dreapta in casuta cu Admitere programe studii si citesti cu mare atentie ce scrie la rubrica studii de Licenta. Arunca un ochi si pe oferta de scolarizare a SIE, o gasesti tot acolo;-)
Sa nu uit, aici e singurul link unde am gasit toate siteurile unitatilor de invatamant militar din tara : http://www.roarmy.ro/utile/

| MGica explică (pentru pufulescu):

Hristos a inviat!
Mersi ca m-ai cam lamurit in legatura cu lucrurile astea si ca te-ai interesat sa-mi raspunzi si mie, raman dator.
O sa mai ma gandesc la asa ceva, din cate vad este nevoie cam de multe lucruri, totusi, poate acolo ma inclin. In orice caz, mersi mult de raspunsuri si... ce sa zic. poate ne mai auzim! Paste fericit!

| pufulescu a răspuns (pentru MGica):

Adevarat a inviat! Cu placere, gandeste-te bine ce cariera vrei sa alegi.

| MGica explică (pentru pufulescu):

N'seara, Pufulescu.
Ce mai faci, cum esti? laughing

In seara asta mirifca m-am gandit sa te intreb ceva. Din nou, legat de cariera. De data asta trecem la un alt nivel, nivelul de elita. Este vorba despre Legiunea Straina.
Stiu, iti pare ciudat. De la politist/mascat/militar in armata romana la un asemenea nivel de elita. Adevarul e ca eram din minte cu asa ceva doar ca era departe, in Franta, si nu voiam sa parasesc tara. Dupa realizasem ca inrolarea intr-un cadru militar ca armata ar inseamna cam aceelasi lucru, dar mult mai simplu. Stiu ca Legiunea Straina necesita un psihic, sanatate si stare fizica impecabila, sunt constient. E bine cunoscuta pentru brutalitatea lor, in special a antrenamentelor. Sunt bine documentat in legatura cu ei, cel putin cu ce gasesti pe internet, in mare parte + niste informatii de la tatal meu ( fost militar ). Vreau sa stiu ce parere ai tu. Nu ma duc in mare parte pentru salar, ma duc ca iubesc o astfel de pozitie, mai ales acolo. Mandria de a face parte dintr-un corp de elita ca si a lor este un lucru unic in lume big grin

| pufulescu a răspuns (pentru MGica):

Salve! Pe scurt asa si fara ocolisuri, du-te doar daca iti plac riscul maxim si... sa omori. Daca intr-o armata normala, fie SUA Rusia sau Romania, nu conteaza, intalnesti riscul mortal doar in caz de razboi sau misiune in care te inrolezi, in L.S. e exact invers, vei trai pe muchie de cutit ani intregi. Daca m-as inrola eu, nu m-as atinge de regimentele de infanterie sau de parasutisti, mai degraba de cele de geniu ( cei ce lucreaza cu explozibili, scafandrii etc ).

| pufulescu a răspuns (pentru pufulescu):

Am zis despre genisti fiindca inveti lucruri care sunt utile si mai tarziu, in viata civila.

| MGica explică (pentru pufulescu):

Stiu de grupul de parasutisi, cei care se lupta in mediul urban. Cea mai riscanta si bine platita grupare, din cate stiu. In mare parte nu o sa gasesti informatii folositoare 100% in legatura cu ei ca exista un cod, nu ai voie sa dezvaluiesti lucrurile astea. Totusi, daca acum ar fi sa merg, as trebuii sa astept pana sunt locuri, sau poti sa mergi oricand? Si, am auzit de gruparile commando. Cei mai duri, gruparile de elita care se ocupa de asasinari. Despre ei, ce poti spune? In legatura ca riscul de a muri, este prezent mai oriunde intr-un grup militar, dar la ei e la tot pasul iar asta inseamna actiune maxima, ceea ce-as iubi. Multi mor dar multi nu. Trebuie doar sa bagi la cap ceea ce esti invatat si in misiuni sa practici. Mai sunt Navy Seals, cele mai dure, dar acolo nu sunt acceptati straini, decat cei cu cetatenie americana. L.E e singura armata de nivelul asta care accepta straini.

| Florin181997 a răspuns:

Eu zic sa te gândești și la Aeronautica, eu m.am înscris în februarie 2016 la Aeroclubul Romaniei, asta reprezentând un mic început. Cursurile încep vara aceasta (cursul teoretic și cursul practic pe avion ultrausor), după câte dacă trec toate examenele, obțin permisul ppa. Urmând ca în romana sa intru la Academia Fortelor Aeriene Romane.

| MGica explică (pentru Florin181997):

Nu optez acolo pentru ca nu e un nivel de elita.
Vreau un nivel de elita ca si la ei, nivelul de mercenari platiti.