| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei a întrebat:

Salut.O intrebare destul de serioasa.am 16 ani si pe viitor vreau sa fiu graphic designer/animator &arta digitala(nu stiu care e explicatia corecta, dar ambitia mea e sa lucrez si sa animez/desenez pentru o companie de jocuri).Cum ar trebui sa ma pregatesc si ce facultate ar trebui sa urmez?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Informatica, Arte, Arhitectura, cam astea ar fi facultățile care te-ar ajuta. Dar dacă te pasionează domeniul asta nu te va învață nimeni la facultate așa ceva, o sa ai maxim 1-2 cursuri care durează un semestru, atâta tot, restul tine de tine, tu trebuie sa cauți resurse și sa înveți singur. Cel mai bine ar fi sa cauți niște astfel de cursuri, in București ai cele mai multe șanse sa găsești.

| TipulCiudatDinSpateleFarmaciei explică (pentru Bondarel99):

Multam.Arhitectura mai putin, cred, din moment ce e arta digitala, probabil info si artele. Sper sa gasesc cursuri de design digital, cum spui tu, in Bucuresti.Deja incerc sa invat singur programe de animatie si incerc sa imi imbunatatesc desenul.