| F3d0x a întrebat:

Salut,pentru a studia in strainatate de ce ai nevoie mai exact? Din cate stiu eu medie peste 9.00 la bac(mai ales la matematica...)+sa stii limba tarii respective la perfectie, insa mai trebuie alte chestii gen diplome de voluntariat?
Astept un raspuns.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aplicația constă într-un dosar care trebuie să cuprindă câteva documente obligatorii pentru accesul la studii precum:

Foaie matricolă
Diplomă de Bacalaureat
Unul dintre următoarele teste de limbă:
TOEFL (PBT minimum 575, IBT minimum 80)
IELTS (minimum 6.0)
CAE (minimum C)
Test de limba engleză online care înlocuiește TOEFL, IELTS sau CAE

https://consiliere.edmundo.ro/......danemarca/

| Bondarel99 a răspuns:

Bani

Mulți bani

Foarte mulți bani

Restul sunt mărunțișuri.
Ca sa treci printr-o facultate in America ai nevoie de aprox 100.000 euro. Plus celelalte cheltuieli.
In alte tari se poate sa fie mai ieftin dar tot înseamnă bani.

Poți sa obții o bursa, ceea ce e cam greu și in situația asta ai nevoie de o nota cât mai apropiată de 10 și alte diplome care sa ateste ca ești bun pe ceva, ca ai fost olimpic sau mai știu eu ce.

| F3d0x explică (pentru Bondarel99):

Cam naspa atunci...

| Bondarel99 a răspuns:

România e cum e ea, dar sa știi ca e printre singurele tari europene care oferă facultate gratuită. In alte tari oamenii se îngroapă in datorii ca sa facă o facultate de medicina (unii nici nu visează la așa ceva) sau altceva și la noi e gratis.
Așa ca apuca-te de invatat și poți intra la o facultate foarte buna din România pentru ca și aici se face carte (și nu trebuie sa te chinui sa înveți in engleza) și poți sa pleci in străinătate pentru master, burse studențești, schimburi de experiența sau sa lucrezi acolo după facultate dacă vrei neaparat sa pleci.