| Kramerwalt a întrebat:

Salut prieteni, ma gandeam in seara asta ca baiat ce meserie as putea alege(ma gandesc si eu la viitorul meu)sunt clasa a 7-a momentan, dar la ce liceu ar fi bine sa dau(sunt din Constanta). Mediile mele au fost 8.85, 8.63 si tot 8 si ceva o sa-mi iasa si anul acesta! Nu prea i-mi doresc sa plec din tara dar nici sa stau degeaba aici! Sofer ceva as putea sa ma fac?

8 răspunsuri:
| kzor_6016 a răspuns:

Cai ferate
Funda?

| valentingb a răspuns:

Sunt locuri de munca si ca sofer in tara, dar sunt mult mai prost platite ca afara.
Tie ce iti place?
Din cate vad nu vrei sa dai la facultate, asa ca daca mergi la liceu, trebuie sa fie unul in care inveti teorie dar si practica.Intreaba in stanga si in dreapta, afla unde se face practica adevarata, pentru ca eu am fost pe profil electronic si am facut pizza in practica, iar cand sa ma angajez...iti dai seama cum e sa te uiti la un tablou electric si sa nu poti deosebi nici macar 1 element? Dupa 4 ani de scoala cica...
Daca esti disciplinat si ai o structura osoasa buna, ai putea sa mergi la un liceu militar, de unde iesi subofiter, ajungi ofiter in 5 ani.Sau poti continua cu academia militara si ajungi mare ofiter gradat, salariul este foarte bun, si toata ziua stai.
Se cauta mecanici si electricieni buni, frezori, strungari, daca esti genul care sa iti placa asta, mergi la un liceu care, ti-am zis, sa te invete sa lucrezi.
Sa te intrebe patronul ce stii sa faci si tu sa ii spui: asta, asta asta...Sa vada ca macar ai habar.
Iar munca de strungar si frezor, matriter, etc, nu mai e cum era odata, acum e totul pe calculator, foarte simplu, si totusi complicat.
Vezi tu, mai ai timp.

| Kramerwalt explică (pentru valentingb):

Ba nu eu vreau sa merg si la o facultate dar nu-mi place sa ravnesc sus! Multumesc pentru indemnurile tale!

| Kramerwalt explică (pentru kzor_6016):

Ciu,CIuuuu nu nu-ti dau funda!

| MissSunshine94 a răspuns:

Vazind faptul ca ai o medie destul de buna, ai putea sa incerci ceva mult mai serios decit sofer.
Totul depinde de ceea ce te atrage..adica stai mai bine cu obiectele umaniste sau cele reale?

| valentingb a răspuns (pentru Kramerwalt):

Daca faci o facultate, meseriile de economist, desenator, programator, planner, sunt platite binisor si poti avansa foarte sus in timp, dacanu ravnesti asa, de-odatahappy
Sau poti sa te faci doctor si sa pleci, translator...

| peru a răspuns:

Frate.fa ti conditie fizica si du te in armata. liceu militar cv de genu. daca nu. termini un liceu ce ti place tie dupa te duci in armata

| stelyii a răspuns:

Baga-te pe matematica si duipa ce termini liceul dai la UMC! anjunti ofiter la punte, sau mecanic, elctrician! salariile sunt foarte bune! dar trebuie sa inveti!