| Ghost13 a întrebat:

Salut
Recent s-au publicat regulile de inscriere la Academia de Politie si am observat ca la probele eliminatorii sunt mentionate:Vizita medicala si Probele fizice.
Asta inseamna ca probele de evaluare a cunostintelor (lb.romana,lb.engleza,istorie) nu sunt eliminatorii?
De preferat sa raspunda cineva care stie...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Vizita medicala care include si testul psihologic si probele fizice sunt cu admis respins. La celelalte se dau note. Asa a fost de cand lumea. Si eu cand am dat la Academia militara tot asa a fost. Am fost 24 pe loc si dupa am ramas 12. Apoi s-a intrat in ordinea mediilor.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probele scrise nu sunt eliminatorii in sensul probelor fizice sau a celor medicale care, odata ce ai fost considerat necorespunzator, nu mai poti trece la urmatoarea etapa de selectie, respectiv concursul de admitere in Academie.

| Ghost13 explică (pentru Salontanul):

Mai exact, proba scrisa conteaza doar pentru medie?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Ghost13):

Da pentru ca media conteaza daca ocupi un loc sau nu.