| FocusMood a întrebat:

S-au afisat rezultatele la Facultatea de Geografie si sunt pe lista de asteptare pe la jumatea ei. Ce se intampla acum? Incerc sa sun la secretariat da nu raspunde nimeni...

Răspuns Câştigător
| Tina88 a răspuns:

Pai daca locurile sunt ocupate cu admisi da, astepti sa se termine cu redistribuirea locurilor, eu am inteles ca esti pe lista cu nr 102 din 180 de candidati inscrisi, scuze. Astepti redistribuirea nu ai ce sa faci, poate ai sanse sa intri daca altii se transfera. Altundeva nu te-ai inscris? Multa bafta.

10 răspunsuri:
| Tina88 a răspuns:

S-au afisat listele acum, urmeaza cererile de redistribuire, de maine se fac confirmarile pe loc si pe 31 listele finale. Du-te la facultate cu dosarul si confirma-ti locul, in caz ca esti admis.

| FocusMood explică (pentru Tina88):

Pai sunt sanse sa intru?

| Tina88 a răspuns (pentru FocusMood):

Pai de unde sa stiu? Cate locuri sunt? Cati candidati? Pe ce loc esti cu media?

| FocusMood explică (pentru Tina88):

Sunt 195 de locuri, candidati in asteptare 189, eu sunt pe 102

| Tina88 a răspuns (pentru FocusMood):

Pai ce te mai ingrijorezi? esti admis.

| FocusMood explică (pentru Tina88):

Alea 195 de locuri, nu sunt pentru cei admisi? In afara de astia in asteptare mai sunt astia care au intrat la taxa/ buget si sunt vreo 100 si cv

| Tina88 a răspuns (pentru FocusMood):

Fiecare faculate are locurile afisate ..de exemplu : 15 la buget, 30 locuri la taxa, 20 la ID = 65 de locuri. Candidati sunt cei care s-au inscris pentru locurile respective. De exemplu pentru cele 65 de locuri avem 100 de candidati, prin criteriile de selectie (test admitere, eseu sau media de la bac) se selecteaza cei care sunt admisi, adica 65 care au mediile cele mai bune din care primii 15 vor beneficia de locurile de la buget restul urmand sa fie repartizati pe locurile cu taxa sau la ID in functie de optiunea exprimata pe fisa de inscriere. Din cei care sunt admisi cativa nu o sa mearga probabil sa-si confirme locul, iar atunci de pe lista se iau urmatorii care indeplinesc conditiile. Din numerele ce le-ai spus tu sunt 195 de locuri disponibile si 189 de candidati, asta inseamna zero concurenta pe locuri, fiind mai multe locuri decat candidati. Tu daca esti pe locul 102 cu media ta inseamna ca esti ADMIS si trebuie doar sa depui dosarul si sa-ti confirmi locul. Cel putin asa e la UBB.

| FocusMood explică (pentru Tina88):

Off. multumesc ca te chinui cu mine laughing am inteles mai bine acum dar, laughing sunt 195 de locuri, 66 sunt admisi la buget, 83 la taxa = 149 ( astia sunt din listele afisate, astia care au intrat), raman 46 de locuri. Intra, zic eu, primi 46 de pe lista de asteptare si restul intra daca se retrage vreunu, nu? Ce sanse am eu sa intru daca sunt al 100 lea, trebuie sa se retraga vreo 50 ca sa intru eu?

| FocusMood explică (pentru Tina88):

M-am mai inscris la una da' tot in asteptare sunt. Da' vreau la geografieee sad

| Tina88 a răspuns (pentru FocusMood):

Aiurea, in zona mea inca sunt locuri libere, nici vorba de liste de asteptare... Mult succes again!