| PVAAVU a întrebat:

Salut. Să zicem că am terminat facultatea de farmacie. Eu, după 5 ani de muncă, mă răzgândesc și vreau să fiu chimist. Pot fi chimist și fără să fac facultatea de chimie? Mi-a spus cineva că se poate dar eu nu pot crede asta. Vă, rog, dacă îmi spuneți da sau nu, să îmi spuneți și de ce și să îmi dați dovezi.

5 răspunsuri:
| Kamiyashiro a răspuns:

Si DA si NU.

Chimia medicală și chimia farmaceutică sunt discipline științifice care se află la intersecția dintre chimie (în special chimia organică de sinteză) și farmacologie și alte științe de specialitate din domeniul biologic.

Chimia fizică este o știință macroscopică sau supramoleculară, deoarece majoritatea conceptelor pe care aceasta se bazează se preocupă mai mult cu studierea structurilor per ansamble, decât la nivel individual, precum echilibrele chimice, coloizii, etc.(cum face chimia farmaceutica)
Chimie fizică adesea folosește concepte din fizică precum mișcarea, energie, forță, timp, termodinamică, chimie cuantică, mecanică statistică, și dinamică.

Chimia studiaza structuri ce conțin elemente combinate din cadrul celorlalte științe ale naturii precum astronomia, fizica, biologia și geologia.
Farmacologia studiaza substanțe medicamentoase care sunt de obicei compuși organici, și pot fi împărțiți în două clase: molecule organice mici (atorvastatină, fluticazonă, clopidogrel) și produse biofarmaceutice (infliximab, eritropoietină, insulină).

Dar indiferent ce studiezi, la facultate inveti sa studiezi. Si dupa facultate iti este mult mai usor sa studiezi altceva, mai ales o stiinta inrudita cu ce ai studiat deja.

| PVAAVU explică (pentru Kamiyashiro):

Mersi de explicație. În același timp, îmi poți da niște exemple?

| Kamiyashiro a răspuns (pentru PVAAVU):

Pai tu esti si chimist, daca alegi sa lucrezi in productia de medicamente unde se face chimie la greu, am vazut asta in filmul Breaking Bad.
Dar ca sa ne facem o idee citesc in linkul asta:
https://worldscholarshipforum.com/......arketable/
Mai jos este o listă cu cele mai bune cariere comercializate în chimie:
#1. nanotechnologist
# 2.Inginerie chimică
# 3.Chimist de apă
# 4. Toxicologie
# 5.Chimist de management al materialelor periculoase
# 6.Geochimist
Chimist analitic
# 8.Chimiști de cercetare academică
# 9. Farmacolog
# 10. Orolog

Daca te specializezi ca farmacolog vei lucra in producerea de medicamente, si vrei sa schimbi spre unul din celelalte domenii.
Tu deja ai o baza ca facultate, facultatea de farmacie, asa ai zis ca sa zicem ca ai terminat-o. Tot ce trebuie sa faci incat sa lucrezi pe deplin in alt domeniu este sa faci Master in acel domeniu. Dupa 2 ani esti cu diploma in acel domeniu si te poti angaja ca si oricare care a terminat acea facultate in alt domeniu. Multi fac mai multe mastere de genul asta, depinde fiecare cat vrea sa se extinda cu studiul sau daca ii cere jobul specializare. Oricum desi facultatea este grea sau extrem de grea pentru unii, masterul este cam ca si in liceu la nivel de dificultate. In primul rand ca o data trecut prin facultate deja sti foarte bine sa manevrezi materiile de studiu, nu mai pierzi vremea ca in anii 2-3 de facultate, apoi masterul se face dupamaiaza dupa orele de servici, sau mai nou on-line si presupune ore de studiu individual care le gestionezi tu.
Sa luam #1 nanotehnolog
Aici am gasit si mastere online in strainatate
https://www.masterstudies.ro/Masterat/Nanotehnologie/
si amster in Bucuresti
http://www.chim.upb.ro/educatie/masterat-micro-si-nanomateriale
joburi nu am gasit
#2Inginerie chimică
http://www.chim.upb.ro/educatie/masterat-micro-si-nanomateriale
joburi
iau un exemplu din Bucuresti
https://www.ejobs.ro/......ic/1474829
Din descriere job se cere:
Candidatul Ideal
- Diploma absolvire Facultate de Chimie (Universitate sau Politehnica);
- Minim 2 ani analist chimist in domeniul Controlul Calitatii/Cercetare-Dezvoltare;
Diploma de Masterat in domeniu tine loc de diploma de absolvire facultate, asa se considera. Uneori e chiar mai bine vazuta.
Aici cu experienta poate fi ori strict, ori negociabil. daca dovedesti ca stii despre ce e vorba si cunosti procedurile si raspunzi la intrebarile lor e posibil sa te ia si fara experienta sau argumentezi cu experienta similara in docmeniu farmaciei sau chimiei cu ore de practica de vara la facultate.

Acum daca nu faci master dar ai facultate de farmacie si te angajeaza cineva ca si chimist. Fara amster, fara experienta.
Este posibil. Sunt sute de cazuri de oameni care nu profeseaza in domeniul in care au terminat, sute si mii. Cei mai multi profeseaza ce au studiat, dar nu e o regula. Asta tine de disponibilitatea pietii de munca si de cererea de pe piata. Dar sa zicem ca si parcurs de a trece dintr-un domeniu in altul nu mai faci o alta facultate, ci faci doar masterul acelei facultati.

| PVAAVU explică (pentru Kamiyashiro):

Sunt de acord cu ce ai spus cu excepția faptului că masterul ține loc de facultate. De unde știi asta? Cunoști oameni care au terminat farmacia și s-au angajat chimiști cu master și fără facultate? Nu cred că ține, că la master faci altceva decât ce faci în facultate. Cred că dacă faci masterul în chimie, îl faci, dar din perspectiva unui farmacist, nu al unui chimist. Tu, după master, ești tot farmacist, nu chimist. Înțelegi ce zic? Nu cred că la master la chimie, chimiștii și farmaciștii fac exact același lucru. Vin de la facultăți diferite, abordează problema diferit.

| PVAAVU explică (pentru Kamiyashiro):

În plus, în anunț scria clar „să aibă facultatea de chimie."- deci nu cred că acceptă masterul cu farmacia. Apropo, m-am informat- masterul te face expert în chimie, nu chimist.