| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si optez intre Universitatea Bucuresti si Iasi. Am nevoie de niste pareri, cum sunt evaluarile, colectivul in general si facultatea(Litere). Tin sa mentionez ca nu conteaza distanta si ca vreau un oras ceva mai,, civilizat" happy

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Parerea mea este pur subiectiva, eu fiind un ardelean care a urmat cursurile facultatii Al.I.Cuza din Iasi.Este un centru universitar recunoscut si cu o viata studenteasca efervescenta.Nu ma pot pronunta in privinta facultatii din Bucuresti dar capitala tarii din pacate este populata cu prea multi "mitici", si banuiesc ca asta afecteaza si viata studenteasca care este mai diluata decat intr-un oras incomparabil mai mic.

| BiuL a răspuns:

De unde esti? Eu as alege ce e mai aproape. Daca chiar nu conteaza distanta du-te la Cluj la Babes.
Bucuresti e un oras mai mare cu mai multe posibilitati, scump fata de restul, agitat. Iasiul ar fi mai linistit si mai accesibil, dar personal nu ma dau in vant nici dupa moldoveni nici dupa sudisti...

| corolav a răspuns:

Adică alte orașe, unde sînt Universități, sînt necivilizate?
Oricum, după cum scrii românește, nu ajungi tu la Litetre cum nu sînt eu Papa de la Roma.
Hai, noroc!

| corolav a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Domnule, „Al.I.Cuza" nu e o facultate ci o UNIVERSITATE.
Ca absolvent al unui institut de învățămînt superior, în cazul matale, eu aș fi mai reținut în a da altora sfaturi.
În textul de mai sus aveți cel puțin încă alte PATRU greșeli de gramatică a limbii române.
Sau, pentru un absolvent de învățămînt superior, nu este necesar să știe bine și limba română?