| danny_5176 a întrebat:

Sunt clasa a XII-a si urmeaza sa fac niste alegeri...
Poate sa imi spuna cineva care ar fi o alegere mai buna dintre Informatica sau Calculatoare si Tehnologia informatiei, de la Universitate Bucuresti?
Stiu ca depinde de ceea ce imi place mie dar nu prea am foarte multe informatii. Adica ce job-uri pot obtine dupa absolvirea celor doua facultati?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma rog daca zici tu ca exista eu ma indoiesc, dar e drept ca nu am facut facultatea in Bucuresti si ma insel.

oricum diploma intr un final este nesemnificativa. sa nu iti faci impresia ca daca obtii diploma aia automat vei avea un loc de munca asigurat. in meseria asta trebuie sa inveti foarte mult pe cont propriu. Diploma te va ajuta la cv si cam atat sa faca diferenta fata de altul care nu are diploma dar stie la fel ca tine.

De aia de dau teste tehnice la angajare ca sa vada ce stii indiferent daca ai sau nu diploma. facultatea te ajuta insa in a iti forma un stil de lucru, in a iti da niste directii de urmat, in a vedea cum interactionezi intr un colectiv profesional samd.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La automatica si calculatoare domeniul e un pic mai vast. daca la informatica faci strict programare la AC faci si partea de hardware, programare embeded, robotica samd depinde de ce sectie alegi

| danny_5176 explică (pentru suntserios):

Da...asta am citit si pe site-ul universitatii dar urmaream niste pareri mai personale, si optiunile dupa absolvire happy
* si nu stiu daca vorbim de aceeasi chestie, eu zic de calculatoare de la UniBuc nu de la Poli. Sau e acelasi lucru?

| danny_5176 explică:

Deocamdata sunt optimist laughing)
Ramane de vazut

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danny_5176):

Automatica si calculatoare din cate stiu eu e doar la polihenica.

pareri personale, pai daca faci AC si nu te axezi pe partea de software din pacate nu gasesti prea multe joburi in Ro pe partea de robotica, hardware. Sunt putine firme (gen Freescale sau Continental) care anagajeaza pe asa ceva.

In rest daca te atrage doar partea de software poti face fara nicio problema informatica si sa nu iti mai bati capul cu AC ul. Personal am ales AC deoarece am vrut sa invat mai multe lucruri interesante sa sa imi dau seama apoi pe ce sa ma axez. Am ales in final tot software.

| danny_5176 explică (pentru suntserios):

Exista si la UniBuc profilul Calculatoare si Tehnologia informatiei, probabil e ca la Poli doar ca mai slab
Multumesc pentru raspuns...si eu tot pe software m-as axa insa mi se par niste lucruri pe care oricine le poate invata de pe net acacsa si imi e frica sa nu ma aleg cu o diploma nesemnificativa. Ma insel? :-s