| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt foarte in ceata cand vine vorba de ce masterat sa urmez. Sunt la facultatea de Biologie anul 2 si simt nevoia sa ma informez foarte bine in legatura cu ce masterat sa urmez. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

Cum gasesc programe de masterat in Romania?
Cum sa caut sa aflu ce job-uri pot avea dupa ce aleg un program de masterat?

Imi este foarte greu sa aleg deoarece facand online din semestrul al doilea anul 1 nu am apucat sa experimentez nimic sa vad ce imi place. Ce sfaturi aveti in legatura si cu acest lucru? Cum pot descoperi mai usor (online) ce imi place?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Fiecare facultate are anumite masterate. Dacă nu știi sa suni și întrebi la secretariat, găsești pe site-ul facultății/universității.
Dar tu când te-ai înscris, nu te-ai gândit ce o sa faci după, undeva sa lucrezi? Cam după criteriul asta cineva alege ce facultate sa urmeze.

| Moralis5565 a răspuns (pentru Catrice):

Nu are importanta facultatea mea. Pot merge oriunde in tara sau in afara daca vreau sa fac un masterat. Nu depind de facultate. Eu nu stiu cum sa caut alte programe si informatii mai multe.

| Moralis5565 a răspuns (pentru Moralis5565):

Cand vine vorba de biologie ai multe deschideri dar nu gasesc informatii suficiente despre ele.

| Catrice a răspuns (pentru Moralis5565):

După cum ziceam, secretariatele și site-urile universităților au detalii.