| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Sunt in clasa a 10-a și nu am idee ce sa fac in viitor. Poate ați crede că e devreme să mă gândesc la asta, dar e bine sa te pregătești înainte de toate pentru a înfrunta unele probleme și de asta ma tot gândesc.
Sunt la filologie, acum intervine faza cu facultatea. Am studiat mai pe îndelete opțiunile, și cele care au rămas și care mi-ar prinde bine ar fi dreptul și științele politice. De poliție nu vreau sa aud apropo.
Spre orice m-aș îndrepta în viața asta vreau sa-mi deschid firma și să o scalez exponential, visez la asta inca de când eram mic.
Dacă aș ieșii avocat sau ceva asemănător din ce știu nu îmi pot deschide firma și să fac ce doresc. Dacă nu e așa să mă contraziceti și sa-mi oferiți informații.
La științe politice as intra doar pentru a ajunge în parlament și aș renunța la ideea de afacere. Din ce știu pentru a ajunge deputat sau senator îți trebuie susținere puternica din partea unui partid și pentru asta se plătește considerabil (poate zeci de mii) și n-aș avea de unde daca as fi un biet absolvent al științelor politice.
Și ultima variantă ar fi să învăț o meserie care nu are legătură cu profilul, cum ar fi cea de tâmplar (sau oricare alta care inca e cautata) și după ce as strânge bani și aș cuprinde cunoștințele necesare as deschide firma legata de domeniul asta sau domeniul respectiv în funcție de ce curs aș urma.

Poate ultima variantă pare un pic nebunească, dar mereu am fost și de o parte și de alta, adică m-am ținut de școala mult și încă sunt bine pe clasa, dar pe de o parte m-a atras dintotdeauna partea asta practica cum ar fi mecanica, tâmplaria etc.
Voi ce ați sugera sa fac? Spuneti-mi părerea voastră și poate îmi oferiți alte idei sau informații.
In cercul familial nu am de la cine sau strâng îndrumări și de asta am întrebat aici.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Parerea mea este sa o lasi in momentul cand vei fi in clasa a 12a, in acest moment te stresezi prea mult de ceea ce doresti sa faci. Lasa viata sa curga si se vor rezolva in momentul cand vei fi hotarat pe deplin si la ceva care sa iti placa cu adevarat.

| Panderous a răspuns (pentru MihaelaDart):

Înțeleg ce zici.
Treaba e că știu câțiva care au ajuns in momentul in care au dat bacul și nici atunci nu știau ce să facă. Nu mă stresez cu privire la asta, pentru mine e esențial doar să nu ajung la 25 de ani sa fac ceva ce nu îmi place doar pentru că se plătește bine. Adică am fost mereu prudent și vad cât de repede trece timpul și din motivul asta mă interesează mai mult partea asta

| WangLouis a răspuns:

Bună!
În primul rând, îți apreciez prudența de care dai dovadă. Este într-adevăr foarte important să știi din timp cum dorești să-ți arate viitorul.
Cine spune că este timp, se înșală, pentru că și eu am dat bacul și nici după ce am primit notele nu știam ce să fac cu viața mea happy. Dar este ok, am dat înainte.
Tu însă acum ai timp și îl folosești pe deplin.
Deși sunt mai mare cu câțiva ani decât tine, mă simt mică, dar m-am gândit la un răspuns pentru întrebarea ta.
Din drept și politică nu am cunoștinte, dar mergând pe al 4-lea an de științe economice în afaceri agricole îmi pot da puțin cu părerea despre a 3-a variantă.
Am tot învățat în anii aceștia cum să-mi întemeiez o afacere, cum să o fac să funcționeze, cum să-mi producă profit și etc.
Pe varianta dată de tine aș vedea așa: Un mic antreprenor la început, care face ceva din plăcere si îi produce un profit decent. Dar nu e suficient, pentru că nevoile cresc, poate îți faci și familie...etc.
În continuare te văd accesând fonduri de la guvern, UE (pentru ca exista fonduri speciale pentru astfel de întreprinderi care se ocupă cu tâmplărie, marochinărie, idei de astea), orice, te descurci. Și uite așa afacerea a crescut. Vei și angaja personal, deja ești cineva. Vei avea suficiente resurse să deschizi chiar și un magazin fizic oficial. Și tot așa.
Asta ca o mică povestioară de adormit copii, în caz că nu îți iese cu dreptul sau politica, pentru că sincer, nu te văd tocmai tâmplat, dar dacă ai fi unul ai fi cel mai bun.
Mult, mult succes!

| Eireann a răspuns:

Despre drept si stiinte politice nu stiu prea multe.
Dar daca e vorba de meserie eu recomand ceva pe partea de amenajari interiore - e greu sa gasesti pe cineva care sa faca treaba buna, sa zugraveasca, puna faianta, gresie, tapet, etc. -daca faci asta in spatii comerciale/ industriale ies bani frumosi din asta.

| ionutchiriac222 a răspuns:

Salut! Știu că răspunsul meu n-are legătură cu întrebarea ta. Cum a fost la Drept? Eu sunt clasa a 12-a acum și vreau să dau la drept. E chiar așa cum zice lumea că e mult de învățat în fiecare zi sau dacă știi să îți faci scheme și să te dai pe lângă cine trebuie după materiale reușești să treci.