| Corner a întrebat:

Salut,sunt in clasa a 5-a,am luat o nota rea si am anxietate, ce pot face ca sa ma simt mai bine?

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

Îmi pare rău să aflu că ai anxietate și că ai luat o notă rea. Înțeleg că poate fi frustrant și stresant să ai o notă neașteptat de rea, dar este important să înțelegi că o notă rea nu înseamnă că ești un elev slab sau că nu poți reuși.

Iată câteva lucruri pe care le poți face pentru a te simți mai bine:

Vorbește cu cineva de încredere despre sentimentele tale. Poate fi un prieten, un membru al familiei sau un profesor. Să vorbești cu cineva despre problemele tale poate ajuta la eliberarea tensiunii și la găsirea unor soluții.

Încearcă să te concentrezi pe lucrurile pe care le faci bine. Gândește-te la celelalte materii la care ai luat note bune sau la activitățile în care excelezi. Acest lucru te poate ajuta să îți îmbunătățești încrederea în tine.

Încearcă să înțelegi de ce ai luat o notă rea. Poate că ai avut probleme cu înțelegerea materiei sau poate că ai avut probleme cu organizarea timpului tău. Identificarea problemelor poate ajuta la găsirea unor soluții pentru a îmbunătăți rezultatele în viitor.

Încearcă să îți fixezi obiective realiste și să lucrezi spre atingerea lor. Dacă te concentrezi pe progresul tău, poți să te simți mai motivat și mai încurajat.

Încearcă să îți menții un stil de viață sănătos, prin încurajarea activităților fizice regulate, a unui somn suficient și a unei alimentații echilibrate. Acest lucru poate avea un impact pozitiv asupra stării tale de spirit și asupra capacității tale de a te concentra.

Dacă simți că anxietatea ta este prea puternică sau că nu poți face față problemelor tale singur, nu ezita să ceri ajutor profesional. Poți vorbi cu un consilier sau cu un psiholog care poate să te ajute să înțelegi și să gestionezi mai bine anxietatea ta.

De asemenea, poți încerca să înveți și să aplici tehnici de gestionare a stresului, cum ar fi respirația profundă, meditația sau exercițiile de relaxare musculară. Acestea pot fi utile pentru a te ajuta să te relaxezi și să te concentrezi mai bine.

Este important să înțelegi că toți facem greșeli și că toți avem rezultate slabe din când în când. Acest lucru face parte din procesul de învățare și dezvoltare. Încearcă să înveți din greșelile tale și să te concentrezi pe progresul tău, nu pe rezultatele negative. Sper că aceste sugestii îți vor fi de ajutor și că vei găsi modalități de a face față anxietății tale și de a îmbunătăți rezultatele tale la școală.

7 răspunsuri:
| kissbacau a răspuns:

Sa inveti data viitoare mai bine si la varsta ta si zii maicatii sa iti cumpere Alanerv

| Motherlode a răspuns:

Se mai intampla. Inseamna ca de acum trebuie sa te străduiești putin mai mult la acea materie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pur și simplu să te simți mai bine.

| Corner explică (pentru sadrian46):

Sa stiti ca cu atitudinea aceasta nu prea ma ajutati.

| kGeorge a răspuns:

Cand eram eu in clasa a 5-a aveam pe cineva care luase in teza de la matematica un DOI si era senin ca ziua. Nu mai fiti asa de moi ca oameni. Ai luat o nota rea si acum ai anxietate. Imbarbatati-va, ca pe timpuri era si mai greu, si nu mai avea anxietate nimeni.
Nu iti face nimeni niciun bine daca iti da dreptate sa fii suparat sau cu "anxietate". Sper ca nu te bate nimeni de la note rele.
Ai luat o nota mica in a 5-a, dar cand o sa fi la liceu, crezi ca o sa iei mereu note bune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă ceea ce-ți face plăcere, dar fără să abuzezi, ok?

După ce ieși din șoc, dă-ți două palme happy și ia cărțile alea ca să studiezi mai intens. Dacă e gen mate la care toți elevii cam au probleme happy cere-i unui părinte să te ajute cu niște bănuți de meditații și să te dea la niște meditații, mate dacă o pierzi din a 5 a cam ești pierdut pe veci.

Ok, o să spui că după liceu nu mai vrei să înveți mate și nu ai nevoie, dar crede-mă din proprie experiență, că matea se dă și la evaluare națională și la bac indiferent de profil și o să te lovești de ea, deci ia în vedere ideea cu medi.

Acum dacă e o materie socială sau unde se tocește mult, spor la tocit, nu cred că există om care să nu poată să ia chiar note mari la materiile unde se cer opinii, teorii și argumentații. happy

Dacă e totuși gramatica și aia e un fel de mate laughing deci dacă simți că nici aici nu strălucești gândește-te la niște meditații, dacă din varii motive nu-ți permiți, cere ajutorul unui coleg mai bun din clasă sau încearcă și tot ce găsești online și mai ales pe Youtube, unii de pe Youtube explică de o mie de ori mai bine decât profii de la clasă.

P.S.
Dacă ai luat 5-ul dar nimeni nu ți-a zis nimic, simte-te bine, ai toate motivele să te simți bine că ai luat și tu între timp un 5. Să vezi când un prof sau mama sau tata sau un prieten o să te judece, o să-ți pună eticheta de om rău și asta o să te și afecteze, atunci să vezi drame și dureri.

Spor!

| SoMeBoDy123 a răspuns:

Ba copile, ce anxietate ai tu in clasa a 5-a? Termina cu prostiile, pune mâna pe carte și învață