| Davidandreii a întrebat:

Salut! Sunt interesat sa dau la un liceul militar (am fost admis la primele probe) și sunt curios cum este acolo. E atât de greu? Cum e colectivul și poți pleca în weekend acasă? E adevărat ce se spune, că îți strică copilăria?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un liceu militar este foarte strict in toate, fiindca acolo se face armata in adevaratul sens al cuvantului.
Scularea cu noaptea in cap, instructie, apoi ore strictede masa, de dormit, de instructie, scoala, teme.
Dormitoarele si baile sunt comune.
Plecatul acasa se face numai cu permisie de la comandant. Nu exista plecat in weekend, ci odata pe luna, cu permisie, daca ai obtinut note sau merite bune.
Colectivule ste format din superiori si colegii tai de grupa, care iti sunt egali. ca si la scoala sunt baieti mai buni, mai rai, cu temperamente si firi diferite.
Armata nu strica nici o copilarie, atata vreme cat tu esti cel care vrei si decizi sa mergi la armata.

| Davidandreii explică (pentru Violleta2022):

Scuze, eu mă refeream de liceul de la Breaza. Am auzit că acolo e mai puțin strict și eram curios dacă e adevărat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Davidandreii):

Suntd doar zvonuri, fiindca-n realitate este aceeasi strictete, regulile de armata sunt stricte, clare si se executa de toate scolile.