| Bilii a întrebat:

Salut. Sunt la liceu (X) si vreau sa ma duc in IT (sunt mate-info) dar nu stiu exact pe ce. Imi puteti da niste detalli sau sfaturi despre joburi in it si ce se face acolo si ce imi trebuie.

4 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Acum depinde si ce iti place tie, ai putea sa te faci programator, daca iti place sa stai la pc si sa codezi de dimineata pana seara. Ai putea sa fii manager IT care se ocupa de gestionarea tehnologiei, a calculatoarelor, implementarea solutiilor tehnologice intr-o firma. Help desk care poate ajuta omul la unele programe, sau in problemele ce apar la windows si programe. Administrator de retea ai putea sa fii, sa te ocupi de repararea pc-urilor si a internetului, sa tragi cabluri si sa gestionezi reteaua...etc. Daca dai o cautare pe google ai de unde sa alegi. Important e ca tie sa iti placa si sa le faci cu bucurie.

| sierra1 a răspuns:

Termină tu a 10 a, a 11 a, a 12 a, ia-ți bac-ul, intră la facultă, termin-o apoi vorbim despre "niste detalli sau sfaturi despre joburi in it"

ce zici?

| Bilii explică (pentru slayer09):

La programator sa codez. Imi poti arata cum arata o codare? De se face la munca nu ce ne invata la scoala

| slayer09 a răspuns (pentru Bilii):

Uite aici un clip care cred ca te va ajuta despre It: https://www.youtube.com/watch?v=jujmEiJCy_Y

iar aici e un filmulet in care se programeaza cateva joculete: https://www.youtube.com/watch?v=zH_omFPqMO4