| Glasko99 a întrebat:

Salut. Sunt pe sfarsit de a12-a si m-am hotarat sa urmez o scoala de maistri militari si am cateva intrebari pentru a-mi clarifica toate neintelegerile.
1. Maistrii militari lucreaza in ture sau la 8 ore?
2. Am voie sa am firma (SRL) pe numele meu?
3. Cum sta treaba cu barba, se poate face ceva sa nu fiu nevoit sa o rad de tot?
As dori sa raspunda doar cei care cunosc foarte bine ce am intrebat.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Nu o asculta pe Violleta stie tot.
1. Mastri militari - in majoritatea lor - lucreaza program de 8 ore. Cand este nevoie pot lucra si mai multe ore, pentru care se acorda ore libere. De asemenea maistri militari fac de serviciu, care este de 24 de ore. Asta 1-2 pe luna, dar pot fi si de 4 pe luna uneori.
Sunt posturi, ca de exemplu la radiolocatie, unde se lucreaza in ture de 12 cu 24, 24cu 48 si ture libere in plus pentru zilele de S si D si de sarbatoare.
Daca maistri militari fac parte din unitati luptatoare participa si la aplicatii, tabere de instruire etc. Ex. cei de tehhnica auto, transmisionisti, bucatari. armurieri (la trageri).
In concluzie, viata unui maistru militar depinde de tipul unitatii militare din care face parte si specialitatea pe care o are.
Eu m-am referit mai mult la trupele de uscat.
La celelalte puncte a raspuns Violleta.
2. Aplicatiile pot sa dureze si 2-3 saptamani. Taberele mai mult.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. maistrii militari lucreaza in ture de 12 cu 24 din cate stiu eu, iar cand pleaca in aplicatii... posibil sa lipseasca 2-3 zile.
2. Nu ai voie sa ai firma pe numele tau
3. Nu ai voie sa ai barba DELOC, fiindca este armata si atici nu se accepta barba sai parul mare, fiind obligatoriu sa te razi ZILNIC si sa ai fata curata.

| Glasko99 explică (pentru mi25):

Mersi frumos. Funda