| Andrei9955 a întrebat:

Am 13 ani aproape 14 vreau sa ma fac arbitru varsta minima e de 14 ce spuneti merita ca arbitru?
Si daca e sa ma duc de mic am sanse mai mari sa ajung intr-o liga mai avansata?

Răspuns Câştigător
| Gabryel98 a răspuns:

Felicitari! Si eu sunt arbitru la AJF Buzau.(am aproape 16 ani)

Daca te tii de treaba poti sa ajungi sus.(trebuie sa treci de categoria Stagiar, categoria II si categoria I si la minim 20 de ani poti da probele pentru Liga 3)

Daca se merita? Greu de spus...momentan,la inceput, nu! De ce? Bani nu castigi cine stie ce si ai sanse mari sa iti iei o bataie serioasa (ca asa e cu taranii betivi de la judet); dar daca ajungi la Liga 3, se schimba treaba.Atunci castigi, sa zicem acceptabil si sunt sanse minime sa iti pui viata in pericol (ca sa zic asa)

7 răspunsuri:
| Andrei9955 explică:

Dar la inceput platesti ceva adica scolarizarea adica sa ma invete sau echipamentul? daca da cam cat?

| Andrei9955 explică (pentru Gabryel98):

Si scolarizarea adica invatarea...sau echipament cam cat m-ar costa?

| Gabryel98 a răspuns (pentru Andrei9955):

Scolarizarea inseamna:in jur de 16 Ron pentru un manual (Legile Jocului) si in jur de 50 Ron pentru un carnet de arbitru si o legitimatie.

Scolarizare nu cred ca te costa ceva (la Buzau nu costa) in plus trebuie sa-ti cumperi si sa-ti platesti singur echipamentul (care,tot setul cu cartonase,steag, ghete, sort, tricou, fluier etc) te duce la 300-400 Ron

| Andrei9955 explică (pentru Gabryel98):

Sii ai meciuri pe saptamana la juniori cam vat ei sau in liga a 5a e vreodata cand nu ai meci in fiecare saptamana

| Gabryel98 a răspuns (pentru Andrei9955):

Se prea poate sa nu ai meciuri in fiecare saptamana, dar, in ultimul timp, eu am 2 meciuri (si sambata si duminica)

Dupa ce vei termina scoala si vrei lua probele sportive (rezistenta si viteza) vei primi meci la Juniori si daca esti bun, poti primi si in Liga a Va

| Andrei9955 explică (pentru Gabryel98):

Si cam cat castigi si tu cat ai dat pe echipamentul de arbitru si inca o intrebare cine ma evalueaza pe mine de la juniori sa ma promoveze dupa in liga a 5 a

| Gabryel98 a răspuns (pentru Andrei9955):

Echipamentul (in total) m-a costat 470 Ron (inclusiv ghetele si setul arbitrului:fluier, cartonase etc etc)

Observatorul de joc te promoveaza.Vei petrece 6 luni ca arbitru stagiar (cu meciuri la juniori si liga a 5a) dupa care vei sustine un examen pentru categoria a IIa (ca sa poti arbitra si la liga a 4a). Dupa ceva timp (trebuie sa ai un numar de meciuri la activ; nu mai stiu exact) vei sustine iar examen pentru categoria I (unde nu mai primesti meciuri la juniori, decat la seniori)

Baremul este destul de mic la juniori (15 lei liga 5 20 lei liga 4).La seniori (depinde daca esti centru sau asistent=tusier) baremul porneste de la 45 de lei si poate ajunge pana la 100 Lei (pe meci la AJF Buzau)

Poate imi dai funda pentru raspunsuri...