| justpushit23 a întrebat:

am 16 ani si sunt clasa a 10-a.
Nu stiu daca pentru voi este prea devreme, insa eu m-am cam decis ce vreau sa fac mai departe si anume, sa urmez facultatea de Drept si sa devin procuror. Da, stiu, usor de zis, greu de facut.
As vrea cateva sfaturi din partea voastra, a celor care urmati aceasta facultate si v-a pasionat mereu. Sunt la un profil de Stiinte Sociale, uman si pana acum am scos medii peste 9 mereu, insa nu cu mult efort, ci mai mult lalaiala. Insa mereu am reusit sa scot nota asta, din generala pana acum. Cert e ca vreau sa ma pun pe treaba, pentru ca daca am reusit sa fac asta fara efort, atunci cu efort voi fi si mai bun. Credeti ca pentru Drept si aceasta functie de procuror, ar trebui sa incep de pe-acum sa invat ceva special? Ceva anume? Sau ar trebui sa ma bazez pe materiile care au legatura cu aceasta facultate acum? Absolut orice sfat il astept aici, multumesc!

Răspuns Câştigător
| smiley92 a răspuns:

In tara asta poti sa te zbati ca broasca in beton ca nimic nu rezolvi, te vor prost si fara bani.
Incearca unde iti doresti dar ai sa te convingi prea tarziu ca ti-ai irosit niste ani din viata pe bancile scolilor si a facultatilor pentru a munci tot la santier sau pe bani putini in tara cat unul cu 10 clase.Cati nu cunosc eu ca au lucrat in functii mari si unde au ajuns sa munceasca ca au fost dati afara sau nu au fost platiti bine.
Cum ti-am mai zis, ai timp berechet sa te gandesti ce vei face in viitor dar fii sigur ca in tara asta nu se va mai schimba nimic...

2 răspunsuri:
| smiley92 a răspuns:

Pana la a deveni procuror sau ce vrei sa devii mai ai cale lunga.Mai intai termina liceul, ia bac-ul si apoi gandeste-te sigur daca vrei sa faci facultatea de Drept.Mai mult de avocat nu poti ajunge cu acea facultate, trebuie sa dai examene sa ajungi sus, concurenta e super mare si se intra mai mult pe cunostinte, bani, relatii ca daca nu stiai traim in Romania si nu se castiga totul pe merit.
Daca chiar crezi ca asta iti place, incearca dar vei ramane nasol surprins cum stau treburile. Oricum mai ai pana acolo.De invatat nu ai nimic special, doar cand ajungi la facultate.De acolo va fi calea cea mai grea ca iti vei da seama ca ai facut o facultate degeaba si sa stai acasa sau sa devii sclavul altora.
Mai ai timp sa te razgandesti, sunt si alte job-uri cautate prin afara la care nu trebuie sa cheltui niste bani aiurea facand facultatea.Cunosc doua astfel de persoane care au terminat Facultatea de Drept, unul lucreaza in strainatate la cu totul altceva iar una inca viseaza cu ochii deschisi si a dat examenele pentru procuror/judecator de nu stiu cate ori.

| justpushit23 explică (pentru smiley92):

Decât să muncesc afară la șantier mai bine mă zbat pentru ceva de calitate. Părerea mea

| smiley92 a răspuns (pentru justpushit23):

In tara asta poti sa te zbati ca broasca in beton ca nimic nu rezolvi, te vor prost si fara bani.
Incearca unde iti doresti dar ai sa te convingi prea tarziu ca ti-ai irosit niste ani din viata pe bancile scolilor si a facultatilor pentru a munci tot la santier sau pe bani putini in tara cat unul cu 10 clase.Cati nu cunosc eu ca au lucrat in functii mari si unde au ajuns sa munceasca ca au fost dati afara sau nu au fost platiti bine.
Cum ti-am mai zis, ai timp berechet sa te gandesti ce vei face in viitor dar fii sigur ca in tara asta nu se va mai schimba nimic...