| VasileXd a întrebat:

am 16 ani si sunt hotarat sa fac armata. nu imi place matematica dar stiu ca la academia fortelor terestre se pot da exemane romana-psihologie. ce e atm si aft sau cum ii zice? ce pot sa ajung daca merg pe romana? sunt foarte bun la istorie, imi plac armele, cunosc engleza ft bine! vreau ceva cu rang mare, nu un simplu soldat, nu vreau sa stau la birou

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma o acdemie militara si o sa fii ofiter, la inceput locotenent.
Grade si functii mai mari se pot obtine pe parcursul carierei militare.
ATM este Academia Tehnica Militara si AFT este Academia Fortelor Terestre.
Toate scolile militare superioare le gasesti pe site-ul oficial al MApN si intrand pe site-urile oficiale ale acestora vezi detalii despre fiecare.

4 răspunsuri:
| anonimoo a răspuns:

Te poti inscrie la un liceu militar doar ca trebuie sa dai niste probe din cate am inteles...

| VasileXd explică (pentru Ioandelasal):

Perfect, deci o pot face pe ramura romana? este si mate dupa cum am inteles

| VasileXd explică (pentru anonimoo):

Sunt intra 10a

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru VasileXd):

Uita-te pe site-urile oficiale, la Admiterea 2014, si o sa afli ce se cere la fiecare.