| Ezone a întrebat:

Salut TPU!

Am nevoie de parerile voastre.
Scuze de lungimea mesajului.

Astept raspuns de la cei care cunosc.

Eu am terminat liceul in 2021, am 20 de ani fara o luna, liceu tehnic, am obtinut calificarea (Tehnician Electromecanic, Nivel 4, cu punctajul de la proiectul final de 90 puncte, calificativ Foarte Bine). Am gasit un loc de munca zilele trecute, in acest domeniu, cu aceasta calificare. Insa am o problema, noi nu prea am facut practica in liceu, cel putin in ultimii 2 ani, a fost pandemia, online...

In clasa 9, 10, asa si asa. Nu aveam transport sa ajungem la practica, fiind vara, atunci o puneau pe la ora 15:00. Eu am facut naveta toti cei 4 ani. Aveam cu ce sa ajung dar nu aveam cu ce sa plec, era sa raman prima data cand am fost in oras, de atunci nu m-am mai incumetat. Distanta din oras pana la mine este de 30km.
Ne-au chemat si de dimineata, de 3-4 ori, vazand ca nu avem cu ce sa venim, doar 3, 4 elevi prezenti din 25.

Stiu ca nu prea se face practica in multe licee. In anuntul de angajare scrie ca angajeaza proaspeti absolveti cu studii medii tehnice - (absolvire 12 clase si sa fie un liceu tehnic), + calificare. Pana aici ma incadrez, problema e cu practica. Tot in anunt scrie ca ofera instruire gratuita, chestia e ca nu stiu sigur ce sa fac, poate se asteapta la absolventi cu ceva practica facuta, sa aiba o idee, zic si eu.

Nu vreau sa deranjez degeaba, sunt dispus sa invat, normal, dar acest pas este mai greut. Astept niste sfaturi, cum sa procedez in aceasta situatie, ma gandesc ca si ei stiu ca niste proaspeti absolventi + aceste licee care nu prea ofera multa practica, nu prea stiu cum sta treaba dar ma gandesc ca poate au o "marja", cat de cat sa cunosti, poate teoria daca ajuta cu ceva, asta o stiu, am invatat 20 de caiete din module, recapitulat, sunt dispus sa-i contactez, chiar daca nu prea am experienta, practica putina, doar teorie ce stiu.

Pentru mine este prima data cand ma angajez, este un nou inceput, o experienta noua, poate pentru alte persoane aceasta intrebare nu prea are sens, eu va cer opiniile, poate sunt persoane care sunt si in acest post aici. Imi doresc foarte mult sa lucrez, imi place si acest domeniu, de aceea incerc sa studiez de acasa cu ce am, chiar daca nu prea pot ajunge la un nivel bun, cand practici, practici. Va urez o dimineata placuta, nu prea am somn la ora 04:00, de asemenea ofer funda.

Răspuns Apreciat de Editori
| RainbowD a răspuns:

Salut.
Eu zic să îți încerci norocul. Nu ai nimic de pierdut. Până la urmă angajatorul e conștient că nu ai de unde să știi mare lucru, fiind proaspăt absolvent de liceu. Cam așa stă treaba și în cazul celor care au studii superioare și sunt la început de carieră, sau abia ieșiți de pe băncile facultății.
Important este să vadă cât ești de dispus să înveți.
Dacă știi bazele, cu atât mai bine, este un atu pentru tine. Experiența ajungi să o dobândești pe parcurs.
Având în vedere că și eu eram în aceeași situație ca tine când am terminat facultatea (inginerie electrică), am încercat și până la urmă am reușit.
Chiar nu ai nimic de pierdut. Și încă un lucru important: "nu uita să îți faci un CV."

Toate cele bune!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unde mai exact vrei să aplici? În domeniul auto, sau în industrie?
Dacă vrei în auto, pot să povestesc mai multe.

| VoidEternal a răspuns:

Daca oferă instruire atunci cu siguranță te vor învăța tot ce ai de făcut. Daca ai bazele și stăpânești noțiunile teoretice te vei descurca sigur. Nu prea se bazează nimeni pe ce se face in scoli la modul practic vorbind. Deci dă-i înainte cu curaj.

| Lukasssz a răspuns:

Incercarea moarte n-are.You can do it!

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă te instruiesc înseamnă ca îți arată ei. Nu îți face griji ca știu și ei ca nu ai făcut practica. Și dacă ai fi făcut tot îți mai explicau ca sa fie ei siguri ca stii ce faci. Dacă îți place încearcă, fa-ți curaj. Teoria ar fi pus poate o piedica ca trebuie sa stii așa in mare, dar dacă zici ca partea teoretica o stăpânești merita sa încerci. Pe urma vei regreta ca nu ai incercat. Succes!

| Mopmop a răspuns:

Priveste locul asta de munca ca pe o posibila peietena ce vrei sa o cuceresti.
Nu glumesc, sunt serios in raspunsul pentru tine.
Tot ce trebuie sa faci este sa fii serios, tu insuti si sa nu pretinzi ca stii sa faci mai mult decat stii.
Fii calm si atent la tot gen masuri de protectie a muncii si mai ales... daca nu stii ceva nu iti fie rusine sa intrebi pana afli un raspuns.
Daca esti atent, serios si calm nu ai ce sa pierzi!
Un ultim sfat..nu iti pune pe tava cu colegii tai viata ta personala!
Trateaza faza ca pe un loc de unde castigi bani pentru a trai nu ca pe un club de lectura.
Fii fara grija, in principiu daca intr-adevar au nevoie de oameni la lucru iti vor acorda tot sprijinul necesar!
Multa bafta iti doresc!

| Bariel a răspuns:

Pai daca stii teoria, fara griji. Trebuie doar sa inveti sa o aplici eficient, considera chestiunea ca pe o provocare si aplica pentru job.