| Balan_Catalin_1999 a întrebat:

.. Am o intrebare! Asi vrea sa intru în marina militară! Nu ca căpitan....la radar... ceva de genul: soldati care sunt pe navă de ex Fregata Regele Ferdinand. ...soldați de la bord care pleaca cu elicopterul sau bărci... când fac perchezitii. ..etc? De ce am nevoie pt a intra? Va rog mult sa îmi ziceți!

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Poți urma Școala Militară de Maiștri Militari ai Forțelor Navale ( pentru a deveni subofițer sau maistru militar ) sau Academia Navală Mircea cel Bătrân ( pentru a deveni ofițer ).
La Școala de Maiștri Militari admiterea constă într-o probă psihotehnică ( adică îți testează răul de mare ), urmată de un test grilă la matematică și fizică.
Mai multe detalii găsești aici :
http://www.smmmfn.ro/adm.htm#
La Academie, sunt două facultăți :
Inginerie Marină și Navigație și Management Naval.
Admiterea constă într-o probă la engleză și un test la matematica.
Mai multe detalii aici : http://www.anmb.ro/ro/files/admitere/admitere.html
Baftă!

| Balan_Catalin_1999 explică (pentru Sadop):

Wow...adica pentru niste soldati ....ca cei di fortele speciale tr atata scoala?