| LVM3 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare care e diferența dintre brancardier și infirmier?

Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Altă persoană se ocupă cu transportul pacienților din ambulanță la unitatea de primiri urgențe și cu îndrumarea acestora din salonul unde sunt internați spre alte locații din spital, precum laboratorul de analize, sala de operații sau cea de tratamente. Această persoană are meseria de brancardier, își desfășoară activitatea în spital sau în alte unități sanitare, iar rolul său este foarte important pentru buna îngrijire a pacientului internat, pentru că îi oferă accesul la serviciile de care are nevoie.

Ca infirmieră, vei executa lucrări de curățenie și vei ajuta pacienții după cum îți va indica asistenta medicală căreia i te subordonezi pe linie ierarhică. Astfel, vei asigura, în primul rând, curățenia și dezinfectarea recipientelor și ustensilelor medicale folosite în locurile și în condițiile specifice activității unui spital. Infirmiera este cea care se ocupă de transportul materialelor de laborator și care curăță și dezinfectează zilnic sălile de așteptare, de recoltare și de laborator.

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Brancardierul cara pacientii si atat
infirmierul are pregatire medicala, minima, dar are, si e calificat sa faca diverse chestii medicale, cum ar fi sa administreze injectii, clisme, etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mirel4412):

Si mai trebuie adaugat ca mai spala bolnavii care nu o pot face singuri.