| CatalinCC a întrebat:

Am o întrebare
Dacă fac un liceu ( de media 7.50 ) și o facultate de IT pot ajunge să lucrez în domeniu?
Vreau să știu dacă media nu-i prea mică

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Asta depinde numai de tine, nu conteaza ce medii ai la liceu, facultate, atata timp cat tu stii ce trebuie dar ce sti se cam reflecta din medii.
O problema ii ca sigur n-ai sa poti intra la facultate la buget cu media asta, ii bataia prea mare.
Dar de gasit job in IT sigur o sa-ti gasesti, programarea nu se invata in totalitate la scoala ci acasa, in domeniul acesta se pune foarte mult accent pe SELF IMPROVEMENT asa ca tu trebuie sa fi constient ca totul depinde de tine, de cat de mult iti place si cat de mult iti dai interesu.
Daca nu vei prinde un loc de Developer sa stii ca sunt si tineri care au terminat Informatica si sunt Testari (in mod special Testare Automata), chiar si aceasta din urma este platita relativ bine, totusi lucrezi in IT.
Bafta!

| CatalinCC explică (pentru anonim_4396):

Am zis 7, 5 deoarece îmi este frică de Evaluarea Națională. În clasele 5-8 am două medii de 9 și doua de 8 (medie generală )

| anss23 a răspuns:

Nu are nicio importanta ce liceu ai facut si cu ce medie s-a intrat acolo, conteaza sa iei bacul cu o nota cat mai mare, pentru a intra la facultatea dorita, apoi te vei putea angaja unde vrei tu. Daca ai toate cunostiintele neceare in domeniul ales si te prezinti bine la interviu nu o sa stea nimeni sa te intrebe cat de bun e liceul la care ai fost, facultatea e cea care conteaza si eventual nota de la licenta.