| MaxiDux a întrebat:

am o problema... locuiesc in baia mare si sunt intral doilea semestru al clasei a saptea.as vrea sa ma mut la alta scoala pentru ca sunt sigur ca de la orice alt profesori decat de la ai mei as intelege mai bine lectiile. dar problema mea este ca parintii au ceva impotriva(sunt la scoala 12 si vreau sa ma mut la lucaciu)

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ei, asta chiar nu e bine. Tu ai alte motive intemeiate sa pleci din scoala aia, daca toti profesorii sunt neintelesi din punctul tau de vedere. Sunt convinsa ca ceva acolo s-a intamplat, iar tu nu esti prea sincer si deschis. Esti cumva un... elev problema? Te-ai tinut de șotii? Daca fugi dint-un anume motiv, adevarul. fuge dupa tine. Adica vorba fuge ca vantul, profesorii se cunosc intre ei si isi transmit tot, absolut tot. Crede-ma. Nu o sa fi vazut cu ochi mai buni daca ai facut ceva, ci vei fi primit ostil inca de la inceput. Sper sa nu fie cazul, daca dorinta ta e sa schimbi scoala doar ca sa-ti insusesti materia mai bine. Sa nu fi tu problema, sa nu fie vina ta ca nu reusesti sa inveti.Nu a profesorilor. Ei, daca era vorba de unul, doi, mai ziceam. Dar in cazul tau...toti ar trebui demisi pentru incompetenta!

| unknownn a răspuns (pentru floresdemayo):

La salariul de rahat pe care il primesc profesorii in Romania nici nu mai au motive sa se straduiasca sa te invete carte, explica omu', cine intelege bine, cine nu, iar bine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru unknownn):

Vorbesti tampenii! Sora-mea e profesoara si numai eu vad cate palnuri isi face pentru a doua zi! Si cate le pregateste! Se implica muult de tot ca toti copii sa invete. Toti din clasele unde preda ea si-au luat bacalaureatul. Si nu-i adevarat, salariul nu e chiar de nimic. Si el e in functie de grade (titularizare, definitivat, gradul II, gradul I). dar omul e vesnic nemultumit! Asa ca nu da vina pe profesori, daca elevului nu-i arde de scoala! Stii vorba aia inteleapta : prostul daca nu stie sa scrie da vina pe condei!

| unknownn a răspuns (pentru floresdemayo):

Scuze daca nu ti-ai dat seama, dar nu era o generalizare, cel putin nu am vrut sa fie asta, ziceam despre majoritatea profesorilor.

| MaxiDux explică:

Ei bine... problema mea e doar la matematica....insa cea mai mare problema este ca am venit destul de tarziu in Romania si nu mam iniltrat in cercul de prieteni al colegilor. insa unde vreau sa ma mut ii cnosc pe majoritatea dintre ei si imi sunt prieteni