| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

Am si eu o intrebare pas cu pas, daca se poate sa-mi lasati id-ul vostru in PM sa vorbim mai multe, desigur daca vreti despre asta: Sunt clasa a 10-a, si vreau sa devin avocat *Sh1t* stiu ca e greu, mai ales fara "pile" dar am inteles ca sunt sanse daca inveti foarte mult si te tii de treaba, as vrea dp. avocat sa devin (ce cuvinte mari) procuror. Cat de greu e? Cine e sau vrea sa devina si *doreste sa ajute un biet samaritean* stie mai multe il rog sa-mi lase PM cu id-ul! Sau skype! Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a vedea conditiile si ce trebuie sa faci te sfatuiesc sa citesti L.51/1995, cu md. si compl. ulterioare (pentru avocat) si L.303/2004, cu md. si compl. ulterioare (pentru procuror). Pana termini tu facultatea de drept se mai pot schimba prevederile legale in privinta celor doua profesii, dar nu cred cu prea mult.
Legile actualizate la zi le gasesti pe site-urile oficiale ale UNBR si INM.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru Ioandelasal):

Nu inteleg aproape nimic de acolo.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Ce nu intelegi?
Si nu-mi spune ca ai citit asa de repede legile indicate.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk explică (pentru Ioandelasal):

Nu, n-am citit tot. In fine, nu conteaza. Mersi de ajutor.

| baf a răspuns:

E greu..nu stiu foarte multe despre asta, insa stiu in mare ce implica ..ai mult de invatat, iar examenul de admitere este foarte greu.da, cel mai bine e sa dai la magistratura.eu am trecut a 12 a si am cativa colegi care vor sa dea acolo.

| SashaSiAtat a răspuns:

Dupa ce termini facultatea de drept trebuie sa mergi si sa faci inca 2 ani la Bucuresti (nu mai stiu cu ii zice).
Dupa ce ai terminat si cei 2 ani trebuie sa dai un examen... Memorezi 7000 de pagini, dai examenul (despre care am auzit ca e foarte greu) si daca promovezi devii procuror.
Sfatul meu este sa fii decis in legatura cu viitorul tau si sa nu te opresti la nivelul de avocat. Avocatii, majoritatea is muritori de foame.
Ca avocat trebuie sa stii sa minti, sa gasesti portite de scapare, sa te bagi in fata altora (tupeu la nivel inalt), sa fii in stare sa argumentezi pana te doare gura si sa poti "calca peste cadavre". Cam acestea sunt aptitudinile pe care trebuie sa le dobandesti pe parcursul anilor de facultate.

Te sfatuiesc sa te gandesti si la o a doua varianta de facultate.

Bafta!