| alexionut98 a întrebat:

am un taur rasa blue belgian a implinit un an si are 400 kg ziceti si mie ce hrana ii pot administra pentru a creste mai rapid in greutate si pentru vaci ce hrana le mareste productia de lapte multumesc mult...

2 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu ma pricep la animale mari, dar am un banc pentru tine.Doi vecini aveau cate o vaca. Unul, mai saracut, cu 5 copii si o vacuta obisnuita, mulgea 15-20 l.de lapte zilnic. Celalalt, foarte instarit, un singur copil, mulgea de la o vaca de rasa buna doar 3-4 l.Bogatul plateste o armata de veterinari, nutritionisti, pentru a creste productia. Dupa mari cheltuieli, ia 10 000 de euro si-i ofera celui sarac, cerandu-i,, reteta,, prin care acesta obtine mai mult lapte.Acesta ia banii si-i spune :,, Vaca mea mananca doar ce gaseste pe camp si resturile de la vaca dumitale,dar cand ma duc s-o mulg, ii arat cutitul si o intreb,, joiana tatii, astazi ne dai lapte, sau carne?,,