| Izabella_Anita_1993 a întrebat:

As avea si eu o intrebare. Daca ai absolvit Facutatea de Stiinte ale Comunicarii la specializarea Comunicare si Relatii cu Publicul,poti deveni si translator? Am vazut o serie de joburi pe care le poti aborda, dar asta nu era printre ele.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Facultatea-n sine nu-ti confera niciun fel de drept sau acces special la un job denumit "translator". Traduceri poti face si daca nu esti translator, mai ales daca esti specialist intr-un anumit domeniu, important este sa-ti dea cineva de lucru/de tradus. Daca vrei neaparat sa ai si o calificare (un titlu) de translator o poti dobandi dand un examen de atestare. Informatii suplimentare despre asta poti gasi aici (conditii, preturi, date examene etc.) http://www.examentraducator.ro/

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Jobul ''suprem'' pe care il ofera facultatea despre care vorbesti este cel de PR (desigur in urma unui master in domeniu si a unor calitati pe care trebuie sa le probezi). Poti deveni si translator dar pentru asta nu ai propriu zis nevoie de o facultate (desi facultatea de limbi moderne aplicate ar fi un plus) ci de anumite atestate, in functie de limbile cu care vrei sa lucrezi.

| Izabella_Anita_1993 explică (pentru TheAce):

Ok multumesc mult pentru raspunsurihappy, am fost admisa la aceasta specializare si de ceva vreme ma tot rodea intrebarea asta.