| anonim_4396 a întrebat:

Ce scoala, facultate... ar trebui sa fac ca sa ma ajute(!) in domeniul de a fi "rapper"?

10 răspunsuri:
| Sternex a răspuns:

Pe bune? Din cate stiu daca vrei sa fii "rapper" trebuie sa stii sa compui piese, melodii, nu iti trebuie nici un fel de facultate laughing

| emy100 a răspuns:

La un liceu de arte, muzica si apoi conservatorul.

| OanaSiCamAtat a răspuns:

Nu exista vreo facultate anume. poti sa faci facultatea de muzica daca vrei..eu iti recomand sa vorbesti cu un rapper din Romania si sa te invete el ce stie. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scoala Vietii si Facultatea Strazii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate, am inteles ca vrei sa faci rap, stii ca trebuie sa iti scrii singur versurile si sa fie niste versuri pline de lectii de viata, viata din Romania, problemele cu care ne confruntam zi de zi si depasirea lor, placerile vietii, da bine sa mai bagi si cate o injuratura, un rapper trebuie sa isi compuna singur versurile sau altfel va fi acuzat ca e un fake, vad ca tu nu esti in stare incat sa iti alegi singur numele, ai idee ca cea mai mare calitate a unui rapper este creativitatea, un rapper nu trebuie sa dea inapoi de la o bataie, trebuie sa fie crud si nemilos in ceea ce face si sa aiba mereu replicile la el. Cat despre partea vocala urechea muzicala e necesara si sa ai si un pic de voce incat sa ti se inteleaga clar versurile, chestia cu vocea se rezolva cu un curs de canto dar urechea muzicala nu o poti dobandi in nici un fel cu ea trebuie sa te nasti. Banuiesc ca il stii pe Cheloo, cred ca ai urmarit X-Factor nu? El este exemplul perfect despre cum ar trebui sa fie un rapper premium. Am vazut ca asculti 50 Cent, ai idee ca pentru Americani Rapul este acelasi lucru cu manelele de la noi 50 Cent face ce face doar pentru bani adica face muzica comerciala. Cu rapul comercial e ceva mai greu pentru ca este o muzica ce trebuie sa fie pe placul publicului si nu doar pe placul tau si chiar si astia cunoscuti gen Puya, Grasu au cam dat multe rateuri si in acest domeniu ar trebui sa fii promovat de alt artist, e mai greu sa te lansezi singur in muzica comerciala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Majoritatea raperilor din Romania nu au decat liceul, ei de obicei isi incep cariera cam la varsta de 14-18 ani.

| LegiuitorulX a răspuns:

N-ai nevoie de niciun fel de studiu. Dar oricum nu vei deveni rapper asa ca mai bine te gandesti ce facultate sa urmezi ca sa te ajute in viata. Ceea ce ai tu acum e un vis adolescentin. Banui ca n-ai forta financiara sa te lansezi (adica cateva sute de mii de euro bune)

| Metanexus a răspuns (pentru LegiuitorulX):

Sunt rapper si nu-mi trebuie atatia bani ca sa ma lansez. Fanii conteaza.

| Metanexus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este neaparat sa fac muzica comerciala. O fac de placere si sa am "fanii".

| karsivan a răspuns:

Poti face orice facultate vrei si poti fi si rapper daca muzica o faci din placere trebuie si un job ca sa traiesti.