| ExciteMind a întrebat:

Daca fac o profesionala mai am sanse sa devin avocat? Stiu ca e de preferat sa urmezi un liceu filologic dar vreau sa fiu sigur ca am un loc de munca asigurat in orice caz.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca mai ai sanse, daca urmezi liceul dupa profesionala si apoi facultatea de drept. Si eu am facut la fel, este drept ca in urma cu multi ani.

mira
| mira a răspuns:

Daca esti tenace, dupa terminarea scolii profesionale urmezi liceul la seral(inca trei ani), sustii bacalaureatul si te poti inscrie apoi la facultatea de drept.

| viotedy a răspuns:

Da,dar acum nici profesionala nu-ti garanteaza un loc de munca.O meserie, da. Faci liceul la seral si facultate apoi.Dar, sunt atatia avocati someri acum...

| ExciteMind explică:

Din cate am inteles pe la scoala, dupa ce termin de urmat cursurile scolii profesionale, mai fac un an de liceu si apoi bacalaureatul. Unde vreau eu sa merg, dupa ce termin imi ofera si un loc de munca.

| alessia5158 a răspuns (pentru ExciteMind):

"La finalul celor trei ani de studii elevii pot obţine, în urma unui examen, un certificat profesional, dar se pot înscrie şi în clasa a XI-a pentru a termina liceul"( sursa : mass media) Deci, dupa 3 ani de profesionala pentru a urma un liceu trebuie sa mai faci inca 2 ani, adica clasa a 11-a si a 12-a de nivel liceal.

p.s. Ca elev la o scoala profesionala beneficiezi de o "bursa profesionala" (200 lei pe luna ) si, in plus, alte stimulente sau forme de sprijin de la compania la care faci practica.
Citeste informatii detailate aici :http://www.hotnews.ro/......lunara.htm