| ArimaB a întrebat:

Eu as vrea sa intru la armata. Adica sa fiu solda, ofiter etc. Adica in cadru militar. Am mai multe intrebari. Prima ar fi. Pot intra si fara bac? si a doua ce probe dau cand ma inrolez. Adica de fuga, flotari. Etc. La rezistenta 1000m in cate minute sa stiu la ce ma antrenez si daca ma axez mult pe invatat sau pe sport. Si daca intru cu bac cam cat pot sa urc in grad si fara bac cam cat pot sa urc in grad. Dau funda daca am ajutati.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a intra soldat-gradat profesionist nu trebuie Bacalaureatul dar poti pati cum au patit cei de la politie. Au fost multi fara Bacalaureat si a venit un ordin si i-au dat afara. Pentru subofiter. maistru-militar sau ofiter trebuie Bacalaureat.
Probele fizice:
Probele şi baremele minime de promovare sunt următoarele:
Alergare de viteză: 50 m plat – 7" 2 – 8" 1;
Aruncarea mingii medicinale de pe loc (4 kg bărbaţi şi 2 kg femei): 7 m – 7 m;
Alergare de rezistenţă – 1000 m: 3` 45"- 4` 10"
Primul barem este pentru baieti. Ar fi bine sa mergi la CMJ-ul de care apartii si sa verifici. Poate de anul trecut s-a mai schimbat si-mi pare ca Aprilie este ultima luna pentru inscriere.

4 răspunsuri:
| Alexia12345678910111213 a răspuns:

Rezistenta se face in c-am 5 minute mai mult sau mai putin si se da din flotari si abdomene 40 abdomene in 1 sau 2 minute

| ArimaB explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult.

| ArimaB explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ArimaB):

Cu placere!