| Codrinela a întrebat:

Salut TPU, imi puteti oferi o lista de meserii/pasiuni din care se castiga cat de cat ok si e de viitor?
Am terminat liceul anul asta si nu stiu daca sa ma duc la facultate sau nu, efectiv nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac pentru ca toata viata mea a fost irosita in video games. Imi e de folos orice sfat

12 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Degeaba iti scrie cineva o lista, cel mai bine e sa lucrezi exact ceea ce iti place si ce ti se potriveste.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Fa ce face fericit pe tine cu Adevărată degeaba spun eu sa mergi sa lucrezi la mc dacă pe tine nu te face fericit cu Adevărată Mergi la facultate e mult mai bine așa ia-le pe rând pe toate nu te zăpăcit nici încurca este mult mai bine sa mergi la facultate nu ai irosit nimic lasă ca e mai bine ca te-ai jucat video games e bine ca nu ai apucată un drum greșit in ziua de azi rar mai vezi oameni ca tine sa stii uite te-ai ținut de schola de liceul acum frumos faci și o facultate dacă asta vrei cu Adevărată tu bine înțeles important este sale ei pe rând sau cel mai bine sa începi cum îți dorești tu cum vrei tu in stilul tău ai grija de tine stia liniștita nu ai irosit nimic nu-i rău deloc ca te-ai jucat vidio games

| Violleta2022 a răspuns:

Intereseaza in orasul tau ce cursuri postliceale se fac, ca nu te ajuta cu nimic o lista din Bucuresti, daca tu locuiesti intr-un oras micut, unde nu exista asemenea cursuri.

| sabin89 a răspuns:

* oferiii

| S417 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Pe la scoala cand mai treci? te-ai certat cu gramatica? offf doamne grea e gramatica asta, zici ca-i matematica...

Bula
| Bula a răspuns:

Invata meseriile de infrumusatare: frizerie - coafura - manichiura - pedichiura - masaj (terapeutic).
Daca le inveti bine si "ai mainile bine formate", atunci vei avea mult de lucru si se poate castiga foarte bine, oriunde in lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmareste pe Cristian Dascalu pe Youtube si asa afli ce meserie. Daca ai cap, intr-un an sau doi investiti in a invata programare, te faci om, nu sluga la munca de jos. Acum depinde ce vrei si tu, daca ai ambitie si cap! Succes!

Vezi aici
https://www.youtube.com/......tps?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, aia de la Wellcode dau o parte din bani inapoi pentru cursurile de invatat programare, in functie de performante.
https://wellcode.ro/wellcode-curs-gratuit-de-programare/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca le ai cu jocurile video, gandeste-te ce misto ar fi sa ajungi si tu candva sa programezi un joc video, sa il creezi impreuna cu echipa de programatori din care faci parte.ce frumos ar fi, nu crezi? Nu mai zic de satisfactie, banii pe care o sa ii castigi si respectul in societate si in familie (ce mandri ar fi parintii tai) facand chiar ce iti place!

| dinaprilie a răspuns:

Mergi "afara" sa muncesti. Olanda spre exemplu..sunt f ok cu engleza, toti si salariile sunt bunicele comparativ cu noi sau altii..nu prea mai conteaza ce sti sa faci ce vrei sa faci sau altele atata timp cat nu se cauta acel ceva ce sti tu..mai incolo te mai orientezi DACA esti asa in panica ca nu sti ce sa faci.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"si asa aflii ce meserie" - * afli
"ce mandrii ar fi parintii tai" - * mandri