| DanFunie a întrebat:

In curand vine si vremea cand trebuie sa ma angajez, si as' vrea sa va intreb cam cu ce sume sunt platite urmatoarele job-uri?:

- Ospatar
- Barman
- Curier
- Operator PC
- Fotbalist (activez la un club de fotbal, dar nu-s platit deoarece e un club foarte mic din liga a 5-a se numeste S.C.M Pitesti )

Deci, nu trebuie sa-mi spuneti salariile exacte, asa cu aproximatie?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La primele 3 scoti mai mult din bacsisuri, salariul nu depaseste 1000 de lei net.

| untu a răspuns:

Depinde ce studii ai facut (scoala cu 8 clase si liceul cu profil pentru meseria dorita cu 4 clase) si obtii o diploma de absolvire de la bacalaureat! Pentru meseria de operator PC este cel mai bine platit, trebuie sa faci scoala cu 8 clase cu diploma de absolvire, liceul cu 4 clase cu diploma de bacalaureat si apoi incepi sa inveti la o facultate de electronica, informatica si de calculatoare, apoi masteratul si dupa aia poti sa angajezi la o firma serioasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Arata-mi si mie un job de "operator pc", studiile si cerintele, te rog din sufletul meu happy.

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Robert "operatorii pc" sunt cei care scriu pe cv ca au cunostinte in "office" happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru untu):

Confunzi grav de tot meseria de operator PC cu cea de inginer IT sau programator.

Operatorii pe PC sunt niste secretari si cam atat

Si nu vad legatura intre facultatea de electronica si operatul pe PC

La fel cum nu vad importanta atat de mare pe care o dai tu masterului in acest raspuns

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Da,trebuie sa ai cunostinte despre informatica,sistemul de lucru in Office,Word, Excel, Microsoft Power-Point, Arhivarea datelor stocate, etc...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru untu):

Ce treaba are informatica cu Office?

ti am zis confunzi grav ceea ce inseamna programare si inginerie IT cu munca de secretar

| DanFunie explică (pentru suntserios):

Ar fi bine daca mi-ai recomanda ceva... spre exemplu ce job-uri sunt bune fara diploma de bac? Dar care sunt cele bune cu diploma de bac? La ambele intrebari as' vrea sa raspunzi te rog. daca stii evident big grin

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DanFunie):

Fara diploma de bac poti cauta doar joburi necalificate... de la muncitor pe santier la spalat podele.

Cu bac lucrurile sunt mai usoare... oricand poti face si niste cursuri de calificare si sa gasesti job uri cat de cat decente (ospatar, bucatar, lucrator comercial samd)

| DanFunie explică (pentru suntserios):

Adica pentru job-urile de Ospatar, Bucatar trebuie diploma de Bac? Pe asta nu o stiam laughing