| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, la Academia de politie trebuie sa ai o nota minima pentru a nu fi respins? Adica dacă ai media sub 5 esti respins? Dau un exemplu sa zicem ca un candidat are media 3 iar eu am 4 voi lua eu locul sau?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Nu cred ca ar conta sa fie minim 5 la fiecare materie, ci peste 5 ca si medie generala, ca este grila si se acumuleaza la final punctajul.

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da, trebuie o nota minima, peste 5.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Adica media lor sa fie minim 5?
Gen pot lua la romana 4
Istorie 6
Engleza 7

| Saiko93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nup

Stiu ca sunt 5 probe

Lb Romana
Lb Straina
(Probabil si a doua lb straina)
Istorie
Probele sportive
Testul psihologic

+ anumite conditii de indeplinit

In fine

La psiho ( Admis sau respins )
Sportiva ( trebuie intr-un timp limita si sa respecti anumite reguli impuse sau altfel te pica... )

- Daca nu e apt fizic sau psihic, Doamne fereste ( ex. are nu stiu ce iesit intr o radiografie la oase... ) Automat nu il primeste...

In rest e ca la scoala Peste 5 minim la materii. Desi, ca aici vine partea cu schepsis Te repartizeaza in functie de note pe zonele si posturile disponibile ( ca si cum te-ai inscrie la liceu doar ca Aici incepe actiunea! ) Fii optimist si dati toata silinta happy Brav tovaras viitor politist! Fa-l pe domnul Al. Cuza mandru! big grin

| LittlePoppy a răspuns:

Cu 5, nici sa visezi sa intri! Mediile sunt mai mari.
Sub 5 esti automat respins, chiar daca nu se completeaza locurile.

| Lukasssz a răspuns:

Sa ai media 6... minim.

| Violleta2022 a răspuns:

Sincera sa fiu nu stiu daca glumesti sau esti mai prost din fire, daca ai ajuns pana la 17 ani si nu ai habar ca notele sub 5 sunt note de picat examene.
imi apare rau sa-ti spun, dar tu nu vei avea niciodata sansa sa ajungi al academia de politie, fiindca acolo se intra cu controlea medicale serioase, cu teste sportive si cu examene unde trebuie sa ai note PESTE 8.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru complimente, eu vreau sa dau la locurile pentru romi unde ultima medie de intrare a fost 5.70

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce intrebi daca poti intra cu 3 si 4 care sunt note de picat exmanele, chiar si iar la scoala generala ri liceu, sunt considerate foarte proaste si ramai corijents au repetent daca acelea sunt mediile.
Nu are importanta ca esti rom, notele de intrat la orice examan, trebuie sa fie PESTE 5.