| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
Ma adresez in special tinerilor pana in 30 de ani, v-ar placea sa ramaneti in Romania sau sa emigrati intr-o alta tara? Eu am 22 de ani, am terminat liceul si am diploma de BAC si nu as vrea sa fac facultate, ma gandeam sa raman in orasul meu (Oradea) pana invat foarte bine o meserie care sa imi placa si ulterior sa o practic aici sau eventual in strainatate intr-o tara ok cum ar fi Marea Britanie. Deci ce preferati Romania sau strainatate?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Nu as spune nu emigrarii. Deocamdata nu am cautat o astfel de oportunitate, dar daca ar veni sigur ar suna tentant. Ambele au avantaje si dezavantaje. Oricum, dupa parerea mea personala nu te avantajeaza Oradea, fie pleci intr-un oras mai mare fie in strainatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O meserie cautata si facuta bine si cu seriozitate iti poate aduce foarte multi bani in Romania. Nu ai idee cat de mult se cauta instalatori, electricieni, zugravi buni si seriosi. Daca vrei doar munca necalificata atunci mergi afara, acolo poti trai mai decent din salariile minime decat in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi unde vezi cu ochii, in Romania lucrezi ca sa supraviețuiești și să plătești facturi uriașe, ajungi chiar sa te imprumuti daca stai in chirie, e de înțeles de ce unii se sinucid care nu au nici ce manca și le vine facturi de 800 -1000 de lei.Peste tot e rău dar la noi e tragedie și va fi și mai rău, alimentele vor ajunge la sume uriașe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fugi cat mai ai timp

| Catrice a răspuns:

La vârsta asta aveai aveai facultatea terminata și job

| sierra1 a răspuns:

"raman in orasul meu...invat foarte bine o meserie. ulterior sa o practic aici sau eventual in strainatate"

mi se pare cea mai realistă opțiune citită pe aici in ultima vreme. Like!

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 a răspuns:

Rămâi în România alegeți o meserie care să-ți placa ca poți câștiga și aici destul!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ma zbat sa raman in Romania.
Din cauza ca am 'avere' aici, cred. Daca n-aveam zestrea asta, pana la 30 de ani uitam romana de tot.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu sunt batran dar baiatul meu a ales sa ramana in Romania. A stiut ce vrea sa faca si s-a apucat de legume. A plecat de la lingura si cutit si astazi are doua case, 8 Ha de pamant, scule pentru legumicultura si acum urmeaza sa-i vina si un tractor si alte utilaje. Cunosc tineri care au hoteluri, restaurante, magazine de tot felul, etc. Sunt meseriasi care lucreaza instalatori (Apropo! E o criza de instalatori de nu stii ce sa mai faci!), electricieni, zidari, zugravi. Un instalator, la noi la bloc, pentru o ora de lucru a luat 350 lei si nici macar n-a taiat chitanta. Daca stii ce vrei, merita.

| Catrice a răspuns (pentru Alex8080):

Aia e, dacă tu asa vezi viitorul după facultate, asa o sa îl ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu inca te gandesti se te apuci sa inveti o meserie la 22 de ani? Cand o termini de invatat, la 30?
Dar engleza cand o inveti sa o stii scrie si vorbi fluent?
ca-i proba obligatorie si eliminatorie la o emigrare.
Eu si familia am emigrat intr-o tara occidentala unde locuiesc, traiesc si muncesc de peste trei decenii si te asigur ca nu ai sanse sa ajungi asa usor nicaieri, daca nu-ti dai interesul rapid sa faci scoli, sa inveti, sa capeti experinta, sa ai diplome si cerificari, ca sa poti fii acceptat pe undeva, in lume.
Cu cat trece vremea, cu atat punctajul tau de emigrare se reduce si odata cu el, sansele tale de emigrare.

| CleanHeart a răspuns:

Într-o vreme am preferat străinătatea dar m-am întors în țara asta unde consider că sunt mai fericită și pot realiza multe lucruri dar depinde de fiecare, de planuri și de cat de largi sunt orizonturile lor și ce e drept strainatatea te ajuta mai mult, studii bune, lume deschisă la minte mai ales în uk, șanse să evoluezi daca te tii de treaba și un trai bun daca știi să te gospodărești și ai planuri fixe, fiecare trebuie sa aleagă in funcție de inima și de planurile pe care le are, e profitabil sa te ajuți de străinătate și unii rămân acolo pentru totdeauna.