| Bogdy4Boss a întrebat:

ma numesc Bogdan si am luat bac-ul cu 7, 05 media si as vrea sa dau la academia militara. as vrea sa intreb persoanele care au informatii sigure daca-mi trebuie greutate pentru inaltimea mea deoarece nu o am. sunt inalt si slab. Si daca pot intra si slab cat dureaza sa termin academia militara si la ce dau examen sa termin. Va rog, orice informatie imi este utila!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la Academia Tehnica Militara din Bucuresti, nu conteaza cum arati, conteaza sa treci examenul de admitere care are si proba sportiva. Dureaza 4 ani si examenele difera in functie de specializare.

| LauBau a răspuns:

Depinde unde vrei sa mergi la Tehnica Militara din Bucuresti sau la Academia de Ofiteri(Trupele Terestre).

La Tehnica Militara, unde voi merge si eu, exista o proba eliminatorie, sport, engleza (Trebuie sa iei peste 6), psihologic.
Depinde la ce institutie vrei sa te duci, MAPN, SRI, MAI, STS... probele vor fi de intensitati diferite.
Odata trecut de probele eliminatorii vei da admiterea din fizica si matematica M2. Vei fi admis dupa media examenului de admitere si 10% din media de la BAC. Daca nu intri pe locurile de la SRI, sa zicem, vei fi repartizat la alta institutie.
Admiterea cu taxa este in septembrie si vei intra cu media de la BAC.
Admiterea la bursa este tocmai anul viitor, dosarele trebuie puse undeva in aprilie. Eu la anul intru, pentru a avea timp sa ma pregatesc.
Mai multe detalii pe: www.mta.ro

Iar la Trupele Terestre, Academia de Ofiteri, nu prea stiu, doar ca proba la sport este mult mai grea, iar la cum spui tu ca esti slab nu cred ca vei intra.
Mai multe detalii poti gasi pe: www.armyacademy.ro

| Bogdy4Boss explică (pentru LauBau):

Sunt slab dar cand este vorba de sport nu-mi este frica, am auzit ca trebuie sa alergi 2km si am alergat (sa vad ce timp scot) si am alergat 2km in 8:30 alergare usoara. dar am auzit ca la ofiteri trebuie sa faci analize la spitalul militar, dai probele si faci un an de instructie si iesi ofiter sau subofiter mie imi este frica de spitalul militar ca sunt prea slab pentru inaltimea mea ca am vrut sa dau la SGP si nu ma incadram pe tabel la greutate.