| Muhai a întrebat:

Salut TPU! Mai am un și termin liceul, nu știu exact pe ce drum să o apuc, vreau să iau bacul și să îmi încerc norocul la poliție, dar dacă nu intru aș încerca să intru să plec intr o țară nordică și să merg în paralel cu liceul, ce sfaturi puteți să îmi dați ca nu știu ce să fac exact

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa iei bacul.
Daca nu-ti iese, poti sa cauti de munca prin Suedia. Acolo sunt oameni primitori (cel putin in jumatatea de Nord), salariile sunt ok, iar cu engleza te descurci absolut oriunde.
Ca joburi, e nevoie mare de taietori la padure, dar au si multe fabrici si firme care au nevoie de personal in constructii, montat/demontat chestii, etc.
A, si la plantat in padure. Gasesti loc destul de usor.
Poti cauta agentia Consolis, de exemplu.
Dar de stiut ca pentru numar personal provizoriu, stai in jur de o luna degeaba, si trebuie sa te descurci singur. Iti trebuie minim 500 de euro pe luna pentru mancare, iar chiria poate fi in jur de 700 de euro cu utilitatile incluse, in functie de localitate. In sate gasesti pe la 300-400 de euro, cu utilitati incluse.
Cu transportul in comun sa stii ca stau foarte prost, nu ai cu ce face naveta, esti constrans sa folosesti masina personala.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Crezi că este chiar atât de ușor să pleci într-o țară nordică și să te descurci acolo fără să știi să faci nimic? Ai măcar bani să te întreții câteva luni într-o țară nordică, unde totul este extrem de scump? Vorbești măcar limba engleză (deși acolo ești privit strâmb dacă nu le vorbești limba)?

Vezi că țările nordice nu sunt chiar atât de dornice să primească imigranți necalificați, deci nu te va aștepta nimeni cu covorul roșu întins la aeroport.

| Violleta2022 a răspuns:

Si crezi ca intr-o tara straina iti va da cineva job, fara sa ai nici o calificare, experinta si habar de ceva?
Eu ti-as recomanda sa faci in tara o meserie ceva, ca sa ai sanse dupa aceea, afara.

| Muhai explică (pentru johnnny123):

Salut! Vorbesc engleză la un nivel destul de bun, și nu vreau să plec fără sa iau măcar bacul și până la urmă sunt dispus să le învăț și limba