| Ionut231312 a întrebat:

Momentan sunt clasa a 11-a dar deja am inceput sa ma gandesc la viitorul meu si m-am decis ca cel mai bine este sa dau la academie(datorita salariului dar si al mediului de munca)
Acum vin cateva intrebari:
-Credeti ca este necesar sa ma apuc de acum de meditatii la toate cele 3 materii care se dau la academie? (romana, engleza, istorie) sau sa incep momentan doar cu romana si engleza iar pe a 12-a cu istoria?
-Credeti ca este necesar sa ma apuc de sala? Adica pe langa cardio, care sigur m-ar ajuta pentru ca momentan nu am o rezistenta asa de mare la efort, credeti ca ma mai ajuta cu altceva?(pentru academie)
-Conteaza asa de mult media de la BAC pentru admiterea la academie? Eu doresc doar sa iau bacul, concentrandu-ma mai mult pe academie
-Care sunt conditiile de acolo? Cam cum decurge o zi?
-Cu ce salariu iesi ca debutant, si cam la cati ani ti se mareste?

Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. la ce academie? 2. daca este vorba de Academia de Politie: a. - iti place societatea romanesca si b. - doresti binele comun, sau binele personal!?

| Ionut231312 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Academia Alexandru Ioan Cuza din Bucuresti. Doresc si binele comun, dar si cel personal.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ionut231312):

In domeniul ecesta su exista si-si; ori obedienta bazata pe egoism, ori renunti inainte sa devii victima sistemului. :'(

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Exista o gramada de alte meserii care iti aduc de zeci de ori mai multi bani decat politist in Romania.

| Ionut231312 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cum ar fi?

| Ionut231312 explică:

Baza-ti-va dumneavoastra pe politistii din ziua de azi ca sunt la post pentru siguranta publica si nu pentru bani...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ionut231312):

IT, judecator, procuror, inginer, arhitect (ce-i drept, arhitect in afara), pana si medic cu un cabinet privat (dar aici iti trebuie sa astepti cam multi ani), etc.

| Ionut231312 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt destul de sigur ca medic imi va fi greu sa ajung, mai ales ca sunt la profil uman, la fel si it-ist sau inginer, si nu cred ca as dori sa plec in strainatate( ca arhitect), deci cred ca doar judecator sau procuror ar fi variante mai bune...