| deffer a întrebat:

se pare ca inca o data mai am nevoie de ajutorul vostru, deci cam asa suna problema:
Sunt clasa a XII-a.inca un pic si dau BAC-ul,si vreau sa ma axez in domeniul IT la facultate, dar vreau ceva mai mult legat de securitate,nu stiu exact cum sa zic,hmmm, legat de securitatea aplicatiilor web/exe, securitate cibernetica cred ca e termenul mai potrivit.Si am nevoie sa stiu daca exista acest profil,facultatile si site-ul lor cu acest profil(in principal as aplica la facultatile din Bucuresti),eventual,pentru cei care invata chestia asta deja, sau ceva asemanator(tot legat de IT/informatica) niste pareri, cum vi se pare? este greu? reusiti sa tineti pasul?(Doar intreb ca sa stiu cam ce o sa ma astepte si cum sa ma pregatesc.)
Multumesc anticipat!
+Funda.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista facultate care sa te pregateasca intr-un anume domeniu din IT. Exista doua variante mari si late. Facultate de Informatica si cea de Automatica si Calculatoare.

In ambele faci bazele a ceea ce se numeste programare... specializari perecum cele care te intereseaza pe tine le inveti singurel.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Dar pana acum ce ai facut, ai dormit? Facultatea nu te invata decat, poate, cum sa inveti si cam ce trebuie' sa aplici ca sa inveti. Cu mentalitatea asta nu o sa fii niciodata mai mult de un code monkey oarecare. Toti oamenii pe care ii stiu ca au facut performanta in domeniul asta (si sunt cativa, ca am studiat si eu info cativa ani) erau deja bine infipti din anul I, majoritatea dintre ei cu job de pe-atunci sau proiecte proprii serioase. Ca o exceptie e unul care a crescut pe la orfelinat si nu avea experienta in mod deosebit, dar a profitat la maxim de laboratoare si de cei de la care avea ce invata (s-a tot tinut de admini, se ducea la aproape orice ora de laborator posibila, etc.).

| deffer explică (pentru KodrutZ):

Pai,daca e asa, atunci de ce sa mai urmez facultatea, corect nu?
Si eu am vrut doar cateva raspunsuri si sfaturi, nu inteleg de unde si pana unde ti-ai dat seama ce mentalitate am eu...dar oricum iti multumesc de ajutor

| KodrutZ a răspuns (pentru deffer):

O urmezi pentru ca diploma. Pentru ca ti se da ocazia, ca student, sa participi la evenimente gen Imagine Cup la care nu ai avea acces altfel.

| deffer explică (pentru KodrutZ):

Inteleg...

| KodrutZ a răspuns (pentru deffer):

Oh, da, si sa nu uitam ca ai sansa sa cunosti indivizi fix pe felia ta pe care altfel nu i-ai cunoaste. Iar din cursurile alea inutile si plictisitoare, o sa vezi ca macar un sfert iti vor folosi la un moment dat in viitor, intr-un mod sau altul. Ideea e ca am vazut extrem de putini dintre cei care au intrat la info fara sa aiba habar inainte si chiar daca si-au dat interesul, in unele cazuri luand si bursa, sa exceleze profesional dupa aia. Liderii in domeniul asta sunt cei care gandesc outside the box sau care studiaza a draq de mult de capul lor odata ce intra pe felie. Sigur, o sa termini, iti gasesti job destul de usor, vei avea un salariu peste medie... dar mai mult nu poti sa astepti de la facultate sa iti ofere daca nu te zbati FOARTE MULT.

| deffer explică (pentru KodrutZ):

Eu nu fac chestia asta pentru bani, o fac doar pentru ca mare parte din timpul meu liber mi-l pierd pe PC/laptop, si m-am gandit ce-ar fi daca in loc sa imi irosesc timpul asa mai degraba sa fac ceva util, si de aici a aparut si ideea de a da la un profil mate-info intensiv la liceu(care din pacate a fost un esec total in opinia mea, din anumite puncte de vedere).

| KodrutZ a răspuns (pentru deffer):

Legat de liceu, si eu am fost la profil info. Dintre colegii mei, doar vreo doi activeaza in IT. Restul sunt ingineri, profesori, taximetristi, soferi, si altele. Cei care au ramas in domeniu sunt fix aia care se duceau la profesorii de fizica/mate/info sa le ceara probleme/solutii la cate ceva ce mai gaseau ei.
P.S. Cu timpul pierdut pe calculator poti sa faci o gramada de chestii, gen grafica, marketing online, poti sa te apuci sa scrii carti sau sa mixezi muzica. Nu e musai sa mergi la studii in domeniul asta mai departe.

| deffer explică (pentru KodrutZ):

Stiu,dar nu sunt asa de atras de ce ai mentionat mai sus,mai mult imi place sa lucrez, adica trece timpul mai usor cand rezolv cate ceva in C++, problemele par interesante, si chiar daca nu le stiu imi place sa imi pierd timpul cautand solutii la ele(desi, uneori se intampla sa nu reusesc)