| Mihai_Baiatu_1999 a întrebat:

Se pot face bani in viata fara o facultate, gen doar cu bacu si atat? Dati exemplu, cat mai multe, explicati, funda.

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Din experinta mea personala stiu faptul ca experienta intr-un domeniu de activitate si cunostintele acumulate in domeniul/postul pe care vrei sa candidezi cantaresc mai mult decat faptul ca ai terminat o facultate, mai ales daca acea facultate este facuta doar de dragul de a avea o diploma, asa cum fac multi in Romania de astazi. Incearca sa te gandesti cum va arata CV-ul tau la finalul facultatii in comparatie cu alternativele (munca, voluntariat sau orice alternative ai). Incearca sa dai un interviu de angajare, macar asa la panarama cum spun adolescentii, si vezi cum sta treaba de fapt.

10 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Ti se pare ca toti din Romania sau din alte tari au facultate? Atata timp cat muncesti bani se fac si fara scoala.Nu iti dau nici un exemplu.Ar trebui sa fii in stare sa realizezi niste lucruri simple si singur doar uitandu-te la societatea in care traiesti. Exista milionari cu facultate dar exista si milionari fara. Exista saraci cu facultate dar exista si saraci fara.Nu trebuie sa fii destept ca sa fii inteligent!

| Wr3nch a răspuns:

Bani poti face si fara liceu, depinde de ce prestezilaughing
Poti face bani daca inveti o meserie. Sau iti deschizi o afacere si ai succes. Sau ai un talent cautat si usor de monetizat (canti frumos, dansezi foart bine si un aspect placut, etc).
Daca ce vrei tu is de fapt motive sa nu faci facultate ca sa te scoti fata de parinti nu cred ca vor fi impresionati laughing

| Mihai_Baiatu_1999 explică (pentru Wr3nch):

Bine zis laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CATEGORIC Exemplu precis :Unde lucru eu aia fara facultate au functii mai superioare decat cei cu facultate.
Conteaza multe elemente, in Romania familia/relatiile joaca un rol important. Sa nu mai vorbim de abilitatea de a desface picioarele la fete.

| Yurisa a răspuns:

Da, logic laughing
Poti investi intr-o afacere daca ai o idee buna
Poti urma o postliceala

| EduardEdu1994 a răspuns:

Convingi fete să ducă la videochat și iei comisionul de 300 de eurowinking

| Alexuţ02 a răspuns:

Bineinteles ca poti face, sa luam exemplu ca sunt atatia oameni care traiesc fara griji si aici nu vorbesc de cei care invart sute de mii / milioane de euro, vorbesc pur si simplu de persoane care si-au deschis afaceri si scot sa zicem 1000 euro pe luna profit din ceea ce fac ei, cu acei bani traiesti bine in Romania.
Mai sunt si persoanele care au ales o meserie platita bine, chiar daca ei au doar examenul de bacalaureat sau nici pe ala.

Cheia e la tine cum gandesti si cum gestionezi lucrurile, ca sa faci bani trebuie sa fii cat mai open mind, bineinteles, ai nevoie si de ceva noroc, aici vorbind strict dpdv legal.

| Nemessys a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti zic, dar fara facultate poti ajunge si prim ministru, deci te rog frumos... orice se poate face daca-ti doresti cu adevarat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista expresia "mai superioare", asta e o exprimare de taran prost si analfabet.
Si probabil lucrezi intr-o firma de 2 bani, daca se intampla asa ceva.

| Cosmin86 a răspuns:

Da, se pot face, dar 99% care incearca esueaza grav si ajung niste amarati de muncitori sau soferi.

Ceea ce probabil o sa se intample si cu tine, o sa-ti tarasti zilele.