| Mihaela2710 a întrebat:

happy Stie careva dintre voi cat dureaza rezidentiatul (in medicina, logic). In ani, please! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| ioanamonica a răspuns:

Buna! Facultatea de medicina generala, dureaza 6 ani. Apoi dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an, trebuie sa sustii un examen important, rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani. Dupa acest rezidentiat, din nou urmeaza un mare examen, pentru a putea deveni medic specialist pe specialitatea in care te-ai pregatit, cam dupa aceste etape te poti numi medic.deci un calcul 6(facultatea)+1(stagiatura)+3(medic de familie)sau 5(alte specializari)=intre 10 si12 ani.
RASPUNDE

11 răspunsuri:
| Bumbar a răspuns:

5 ani parca...sau 4

| Mihaela2710 explică:

Concret fara poate sau cred! happy

| Mihaela2710 explică:

Un numar singur si sigur!

| Own3r a răspuns:

5 ani.

| alserban25 a răspuns:

Cred ca 3 ani. Depinde daca iei examenele, poate dura mai putin. E un serial pe BBC numit ''Medici rezidenti'' sau cam asa ceva. Ma rog, este in Marea Britaniehappy depinde si in ce tara vrei sa dai.

| eemanon a răspuns:

Buna! Facultatea de medicina generala, dureaza 6 ani. Apoi dupa sustinerea examenului de licenta trebuie sa faci stagiatura 1 an. Dupa acel an, trebuie sa sustii un examen important, rezidentiatul si in functie de media primita la acest examen si de optiunile tale, daca ai promovat examenul, incepe acea perioada de rezidentiat care poate dura de la 3 la 5 ani in functie de specialitatea aleasa.Pentru medic de familie, rezidentiatul este de 3 ani, pentru specializari de interne+toate ramurile ei 5 ani. Dupa acest rezidentiat, din nou urmeaza un mare examen, pentru a putea deveni medic specialist pe specialitatea in care te-ai pregatit, cam dupa aceste etape te poti numi medic.deci un calcul 6(facultatea)+1(stagiatura)+3(medic de familie)sau 5(alte specializari)=intre 10 si12 ani.

| Mihaela2710 explică:

Dar stagiatura nu se face inainte de rezidentiat? Eu asa stiam...

| BrookeSauce a răspuns (pentru ioanamonica):

Ai copiat prost. Macar trebuia saa stergi " raspunde " de la " raspunsul " asta. Te-ai cam dat de gol, desteapto laughing)))))) rolling on the floor))))

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Logic, în funcție de specialitate, între 3 și 5 ani.
Pa, pa.

| ioanamonica a răspuns (pentru BrookeSauce):

Si care e problema, macar am incercat sa o ajut?!

| Mihaela2710 explică (pentru ioanamonica):

Sincer, da a fost un pic penibil. happy Fara suparare. Si acum ai intrebat? Ca vad ca ai pus "?!" la sfarsit...