| alexcelmic a întrebat:

sunt a 8-a și ca orice copil de vârsta mea mă gândesc la o carieră în viață și mă gândeam că turismul mi se potrivește,de altfel îmi place și geografia mai ales a României, dar din păcate nu le am cu matematica, ca să vă dați seama ce pot la matematica media generală este de 6-7 și asta mă sperie la examen.Credeți că aș putea ajunge la un liceu cu turism-alimentație fără prea multă matematică? Și se merită să fac o carieră în turism dacă îmi place?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de concurența la adimitere la acel liceu. Merită să te orientezi spre meseria care îți place. Munca trebuie să îți aducă bani și satisfacție, mulțumire. Asta vine din faptul că îți place ceea ce faci.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Buna... mediile la turism sunt in mare parte mici, deci nu prea conteaza cat iei la examen. Trebuie sa stii ca la turism faci matematica destul de avansata. Bacul il dai la matematica. Matematica de liceu este mult mai usoara fata de cea de generala, deci sanse sunt. Depinde cat o sa inveti. In rest ai module multe. Cat despre geografie... daca o sa-ti placa pana la final de a 12 a poti sa dai mai departe la geografie si sa devii ghid turistic sau profesor de geografie. Se castiga foarte putin la inceput. Daca iti place, da-i.

| alexcelmic explică (pentru VreauSaFiuMilitar):

Ah,nu am știut până acum de matematică avansată la turism, am auzit doar că pune mult accent pe istorie și geografie(la geografie sunt în mare parte as)nici decum foartr multă matematică, nu vreau să ajung la cine știe ce liceu, vreau doar să am de unde să învăț 4 ani ale turismului.