| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,
Sunt clasa a 8 a si vreau sa intru la colegiul economic din Buzau pe gastronomie.
Aveti idee cu ce se mananca economicul? E multa matematica?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Liceul economic are urmatoarele profile:

1. Contabilitate generala - unde faci multa matematica, fiindca pe asta se bazeaza contabilitatea.

2 Turism si alimentatie - cu calificare in turism, dar totodata poti sa faci si sectia de alimentatie, unde poti invata sa gatesti sau sa ajungi patiser ori bucatar.

3. Comerț – cu calificarea Tehnician în activități de comerț si achizitii.

Bacul la profilul economic se dă la:
Matematică (M2) și Limba și Literatura Română (obligatorii) + o materie la alegere dintre: Geografie, Istorie, Economie sau Engleză.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa intru la colegiul economic.E multa matematica?"

la ce profil?

| DanielStr03 a răspuns (pentru sierra1):

"Tehnician in gastronomie"