| Dodyx a întrebat:

Sunt clasa a 8-a urmeaza examenul de capacitate si m-am gandit sa merg la SRI la brigada Antitero. Sunt un elev cu o situatie buna la invatatura mediile anuale de pana acum depasind 9.68. Ce studii trebuie sa am pentru a putea profesa in acest domeniu? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca vrei sa fii luptator in BAT(brigada antiterorista)este indeajuns sa ai studii medii(liceale) dar, in schimb, trebuie sa fii practicant de diferite sporturi: arte marţiale (judo, kick-boxing, ju jitsu, box thailandez), kaiac-canoe, atletism, lupte greco-romane --- daca esti detinator a vreunui titlu de campion sau vicecampion, cu atat mai bine!
Daca vrei sa devii un specialist in domeniul combaterii terorismului, trebuie sa ai studii superioare(facultate), respectiv Academia Nationala de Informatii(https://www.sri.ro/academia-nationala-de-informatii-mihai-viteazul.html).

3 răspunsuri:
| adyzone a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea poate si masterul la ei. Din cate stiu eu poti sa faci orice liceu, dar iti recomand sa faci liceul militar, te va ajuta sa te hotarasti daca asta e viitorul pe care vrei sa il urmezi.

| superdorex a răspuns:

Un liceu militar e inceputul, apoi dupa ce termini liceul poti alege ce anume vrei sa faci sa dai la Academie, dar poti face orice liceu nu e obligatoriu sa fii la un liceu militar.

| Dodyx explică (pentru alessia5158):

Nu sunt cel care sa stea cu o tastatura in mana... vreau sa fiu la brigada antitero la interventii, cu arme cu instructie.