| Eastwood a întrebat:

sunt foarte foarte confuz, si nu stiu ce sa fac.
Sunt la facultate la profilul de Asistenta sociala si ma cam bate gandul sa renunt, nu stiu ce ce, nu prea suport aglomeratia din oras ( Sibiu ), si restul, nu prea ma pot acomoda. Am si acea frica ca dupa terminarea facultatii poate nu imi gasesc de lucru si din cate am auzit e cam slab platita, imi e sa nu o fac degeaba, eu sunt la taxa si imi e sa nu-mi dezamagesc parintii daca renunt. Nu am un limbaj academic si nu stiu cum sa-l imbunatatesc.
Chiar nu stiu ce sa fac, sunt foarte confuz!

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Limbajul academic il imbunatatesti prin lectura cartilor de specialitate. Problema cu locurile de munca e generala, indiferent de facultatea pe care o faci, iar cu aglomeratia ar trebui sa te obisnuiesti pentru ca peste tot exista aglomeratie! Daca nu iti place ce faci schimba profilul, dar ar fi pacat sa ramai doar cu 12 clase...

| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, facultatile bune sunt in orasele mari, iar acestea sunt aglomerate. O varianta ar fi sa mergi la o facultate care are cursuri la fara frecventa si astfel scapi de aglomeratie. Asta insa nu inseamna ca iti vei face parintii fericiti.

| hasiuc a răspuns (pentru neutrino):

Poate termina profilul asta si in Suceava un oras super fain la USV Suceava. Carei problema nu poate profesa dupa aia unde vrea? Eu am luat permisul in Botosani si sunt din Suceava asta inseamna ca nu pot conduce in Suceava? Se poate. Eu prefer o facultate mica se face treaba si profii nu stau cu mana intinsa ca courvele pe centura!

| Andrei277 a răspuns:

Fa sociologie e mai convenabil, du-te la Iasi ) Daca te transferi din anul 2 de la asistenta sociala ( din cate stiu in anul 1, sem 1 se fac aceeleasi materii,) dai niste diferente ( 2-3 materii doar din semestrul 2 al anului 1 ) si gata happy si eu am vrut asistenta sociala dar mi se pare prea hmm... sa lucrezi intr-un spital de psihiatrie, sau alte chestii de genu? noo.