| Mihai1616263 a întrebat:

Salut tpu.Sunt indecis si as avea nevoie de un sfat.Am 22 de ani, terminat profilul uman, am luat si bacul dar nu am aplicat la o facultate.Momentan muncesc pe un salariu decent, depinde de ore suplimentare, pot ajunge undeva in jurul a 2600, 2700 de lei.Ma gandeam sa aplic la o facultate la ifr, doar ca voi avea nevoie de matematica, care am inteles ca va fi grea in contextul in care sunt cam pe dinafara in tot ceea ce priveste materia asta.Plus ca un job si o facultate facute in paralel ar fi cam greu.Am si ocazia sa plec in afara (in alt domeniu) pe un salariu de 1300-1500 euro.Intrebarea mea este daca merita sa incerc la facultate, si sa trag 4 ani de mine sau as putea face altceva in acesti ani care ar fi mai productiv? Cat de importanta mai este facultatea in prezent? Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Dacă locul de muncă actual e ceva ce îți place să faci, eu aş zice să îl păstrezi. Dacă simți nevoia să înveți ceva, și ar trebui să simți mereu, cumpără-ţi cele mai bune cărți. Fă-ţi un program de studiu serios adaptat situației tale și tinând cont de obiectivele proprii. În felul ăsta nu e exclus să acumulezi informații cu adevărat utile mai mult decât dacă ai fi umblat 4 ani la facultate.

Viitorul depinde în mare măsură de cum folosești prezentul. Valorifică-ți la maxim talentele și fie că o să ai cândva o hârtie care o să certifice competențele tale, fie că nu, poți fi sigur că un om disciplinat și serios va avea prioritate în locurile în care merită să fii prezent.

7 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

O întrebare bună...depinde de tine

| OnuOnulică a răspuns:

Părerea mea e că nu se merită facultatea. Acum depinde de tine ce decizie o să iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IFR inseamna ca te duci doar si-ti dai examenele, nu sta nimeni sa-ti explice materia, inveti singur in timpul liber, nu vad sensul in a face o facultate asa si sa o mai si platesti.

Este important sa ai o facultate, dar daca o faci doar ca sa ai si tu una, nu pentru ca te pasioneaza si chiar ai ce face cu ea, nu prea o sa te ajute.

| Frank51 a răspuns:

Nu inteleg la ce ai nevoie de facultate cand ai atatea oportunitati. Facultatea te ajuta daca nu ai nimic. Tu in situatia de fata ai un loc de munca decent si sansa sa avansezi. Plus ca iti poti deschide un mic business, ceva ce te pasioneaza foarte mult.

Renunta la mentalitatea asta invechita, facultatea nu iti asigura succesul. Tu esti cel care ia deciziile importante din viata ta, tu iti hotarasti destinul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

,,sa trag 4 ani de mine''
n-are rost, deja privesti situatia ca pe un chin

| FruttiFresh300 a răspuns:

Dacă îți place ce faci acum și ești mulțumit de cât câștigi, atunci nu te mai apuca de facultate. Facultatea făcută la fără frecvență e aiurea, trebuie să înveți singur și te duci la examene, te chinui mai mult.
In ziua de azi, sa faci o facultate te urcă pe scara socială, că nu cred că învață cineva în facultate tot ce trebuie să știe despre un anumit domeniu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Ti se par asa bune oportunitatile? Pentru mine salariu "decent" in tara e cat poate el obtine in strainatate (unde preturile sunt mult mai mari ca la noi).

Pe de alta parte, depinde de domeniu, nu a spus concret ce face.

Dar eu as fi pentru facultate, iti deschide alte oportunitati pe viitor, daca nu imediat.