| Gamer2000 a întrebat:

Sunt pe cale de a termina Facultatea de Drept si inclinatia mea ar fi de a ajunge un avocat.Ce sfaturi imi puteti da pentru a promova in aceasta profesie? Funda

Răspuns Câştigător
| OhGodWhy a răspuns:

Sincer dupa cum se vorbeste ar trebui sa stai pe langa un avocat profesionist sa inveti cum decurge treaba.Asta desigur o sa te coste, dar este cel mai sigur mod de a invata meserie, si a acumula experienta.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Invata, invata, invata!
Si dupa ce ajungi avocat definitiv continua sa inveti, este o profesie in care trebuie sa inveti pe toata durata practicarii ei, legislatia se schimba mereu. De asemenea este bine sa te specializezi, pe penal sau civil, este foarte greu sa le stii pe toate bine.

| neutrino a răspuns:

Este greu de crezut ca tu, nascut in anul 2000, esti in acesta faza si chiar daca ar fi adevarat, ar fi tragic daca la terminarea facultatii iti pui o asemenea intrebare. O seara buna si ...mai inspirata!

Răspuns utilizator avertizat
| fxd a răspuns:

Hopa MITICA. facultatea de drept pe drept sau de asta privata de 3 ani? ca sa vedem cum stam happy daca ai facut la stat 5 ani sunt sanse mai mari sa nu devii avocat decat sa devii. daca ai terminat una de asta de 3 ani sansele tale sunt reduse happy spun reduse sa nu te demoralizez complet.

| Alexia26 a răspuns:

Invata, inscrie-te la concurs (anul asta e pe 15.09. 2014) Examenul costa 800 lei. Cauta pe google "admitere avocatura" si vei gasi mai multe detalii.

| Gamer2000 explică (pentru neutrino):

Neutrino, nu este contul meu! Acesta este contul varului meu mai mic. Bafta

| Gamer2000 explică (pentru Ioandelasal):

Tu practici aceasta profesie?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gamer2000):

Am practicat ca jurist (dar nu avocat), acum sunt pensionar.