| Ginu a întrebat:

Urasc romina cu toate ca am invatat foarte bine la ea. Imi place foarte mult sa citesc. Nu-mi place matematica dar daca ma stradui fac ceva trreaba. Imi place domeniul designului interior. Imi place istoria. Imi place profesia de profesor, dar nu mi-as dori sa activez in calitate de profesor deoarece sunt foarte multi nervi pierduti. Cu informatica stau foarte prost. Ceea ce tine de desen ma descurc, dar imi trebuie mult timp sa desenez. Ma atrage si domeniul bussinesului dra mi-e frica ca nu ma voi descurca. Deci ce profesie mi-ati recomanda deoarece eu nu am idee unde sa merg mai departe.

Răspuns Câştigător
| BoneShiver a răspuns:

Depinde. Orice ai alege necesita munca foarte multa. Nu inteleg situatia ta actuala (daca ai terminat liceu, scoala sau ce e cu tine) dar iti voi da un sfat daca vrei sa mai incerci o data cu informatica (pentru ca nu ai nevoie de multa matematica, ai mai mult nevoie de logica matematica, ceea ce crede-ma ca ai, dar nici nu stii).

Du-te la un liceu care stii ca are intensiv informatica (Vianu in Bucuresti de exemplu) si roaga frumos un pusti de care ai auzit ca a fost "bun la info" si are si notite riguroase, sa iti dea caietul sa inveti. Materia de a 9-a, a 10-a si a 11-a de info de liceu, in C++. (Deci dupa cum bine vezi, fara munca nu se poate)

O sa zici poate ca e inutil, ca nu o sa iti foloseasca. BA DA, crede-ma. Eu de exemplu dau admitere la info la Universitate pentru facultate. Stiu C++ destul de bine (evident, niveul basic, de admitere). Ei bine, invatarea si intelegerea atator algoritmi m-a ajutat ENORM sa invat extrem de lejer sa lucrez si in JavaScript si Java (a se face distinctie, multa lume le confunda). Evident ca exista o tona de lucruri in plus in Java, DAR tot ce am invatat sa fac in c++, am putut in mai putin de 48 de ore sa convertesc in JAVA.

Deci rezumand: Daca ai timp macar pentru a investi intr-o profesie, crede-ma ca programarea e cea mai usoara. Evident, poti sa incerci si sa inveti singur, de pe internet, fara sa te iei dupa algoritmi si etc etc, dar ma indoiesc sa fii capabil sa fii flexibil.

Parerea mea.
Sau fa-te bucatar, mi se pare prea fain.= )))

7 răspunsuri:
| GeorgeBerbec a răspuns:

Liceu Economic eu as zice -Tehnologic sau Stiinte ale naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Romana, 2. nu-ti place nimic tie, mai ales sa scrii, 3. business firar mama lui a naiba, nici daca scriai pe internet, iti arata si google ca, gresesti!
Profesia ta: amestecator nisip cu ciment, cea mai buna + apa ca sa faca acea combinatie puternica.

| AncaTinta a răspuns:

Gandeste-te ce ce ti-ar place cel mai mult sa faci si ce crezi ca ai avea abiliati... poate la inceput nu stii prea multe despre domeniul respectiv sau esti mai slab dar ai sa inveti daca vei fi pasionat. Nimeni nu s-a nascut invata, cu totii am invatat de la altii mai buni apoi i-am egalat sau chiar depasit. Ai incredere in tine indiferent de alegeri, daca iti place designul se castiga bine..trebuie sa inveti un program si proectezi 3d dar este de munca, si in timp prin exercitiu vei desena si mai repede. Dar daca alegi sa fii profesor crede-ma ca e jobul cu cel mai mult timp liber..ai o gramada de vacante libere de la stat, chiar daca salarul e mic. In celelate domenii (design, informatica) ai bani dar nai timp nici pentru ce-ti place nici pentru famile numai 21 zile pe an libere. Sfatul meu este ca ori ce alegi e sa nu te stresezi sau enervezi si alegi un job in care sa ai timp pentru pasiunile tale si pentru cei carei iubesti.

| minrest a răspuns:

Orice stiinta sociala: Istorie, Sociologie, Stiinte Politice. Daca vei fi foarte buna, poti sa te angajezi la un institut sau sa ramai la scoala, iar acolo nu iti vei uza nervii ca la liceu sau generala. Daca nu, ramai cu o formatie intelectuala, o metoda specifica unei stiinte fundamentale si te angjezi altceva, angajatorii stiu ce inseamna o diploma emisa de Universitatea Bucuresti. Sau mai poti sa faci ASE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti de scris, iar in aceeasi fraza, faci greseli gramaticale. laughing))

| Daniel9988 a răspuns:

Analfabetul spune ca uraste,, romina''.Eu stiu ca Romina este nume de fata, dar se scrie si cu initiala mare....Mai departe mergi tot la Romina, ca din cate am inteles inveti bine cand te duci la ea. Poate te mai invata si Romina asta un pic de gramatica...

| cevdet a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar si acolo trebuie "sa se straduie" ca sa stie proportiile. Altfel...